Lenyűgöző precizitású őskori műtét nyomára bukkantak
A beavatkozás lehet az eddigi legkorábbi ismert orvosi célú amputáció.
Nagyjából 31 ezer évvel ezelőtt egy képzett „sebész” levágta egy gyermek alsó lábszárát Borneó szigetén. Bár a történelem előtti idők vadászó-gyűjtögető közösségeinél az orvoslást nem úgy kell elképzelni, mint napjainkban, egy új tanulmány alapján mégis ez lehet a legkorábbi ismert orvosi amputáció – számol be a Live Science.
A szakértők szerint a kőkori sebész ügyessége lenyűgöző volt, a fogakon elvégzett szénizotópos elemzés szerint a beavatkozást követően a páciens további 6-9 évet élt. „Óriási meglepetés volt, hogy ez az ősi vadászó-gyűjtögető túlélt egy nagyon súlyos és életveszélyes gyermekkori műtétet, hogy a seb csonkká gyógyult, majd évekig élt hegyvidéki terepen megváltozott mozgásképességgel” – mondta Melandri Vlok, a Sidney-i Egyetem biorégésze. Mint hozzátette, a felfedezés jelentős közösségi gondoskodásra utal.
A gyermek maradványait 2020-ban találta meg egy nemzetközi csapat Borneó indonéziai részén, egy Liang Tebo nevű mészkőbarlangban. A helyszín meglehetősen elzárt, csak az év bizonyos szakaiban, csónakon közelíthető meg. A szakértők arra jutottak, hogy a láb alsó, a lábfejet is magába foglaló részét szándékosan, gondosan távolították el. A csont a gyógyulás nyomait hordozza magán. Úgy tűnik, a láb nem egy vadállat támadásában vagy egy balesetben veszett el, azt viszont, hogy miért távolították el, egyelőre nem sikerült megállapítani.
Eddig a legkorábbi ismert amputáció 7 ezer éves volt. A kutatók azt hitték, hogy a nagyon ősi időkben az embereknek nem volt meg az ismeretük az ilyen beavatkozásokhoz, a friss eredmények azonban azt mutatják, hogy a 31 ezer évvel ezelőtti sebész jól ismerte a láb anatómiáját. Azt nem tudni, hogy izolált esetről van-e szó, vagy a korabeli világban máshol elvégeztek hasonló operációkat.