Újabb maradványokra bukkantak Hadrianus falánál
Ezúttal egy egykori, kifejezetten méretes torony nyomait fedezték fel.
A Pre Construct Archaeology (PCA) vállalat csapata egy római kori toronyra bukkant a híres Hadrianus falánál – számol be a Heritage Daily. A maradványok egy diákszállás építése közben, Newcastle közelében kerültek elő.
A 116 kilométer hosszú Hadrianus fala egy meghatározó védelmi vonal volt a Római Birodalom britanniai határán. A fal mentén erődök, őrhelyek, települések épültek ki, a régió leletanyaga igen gazdag. A most felfedezett struktúra az egyetlen ismert torony Newcastle-től keletre, a környéken egy, a falhoz tartozó árkot, valamint hat gödröt is találtak. Utóbbiakban fából készült jelölők, úgynevezett cippusok lehettek, a rómaiak ezeket többek között mérföldkőként vagy határjelölőként alkalmazták.
A feltárás előtt a szakértők a korábbi adatok tükrében értékelték ki a területet. Az információk alapján úgy tűnt, hogy a helyszín Hadrianus fala és a helyi árok mellett húzódott, egy 2015-ös ásatás során azonban homokkőtörmelékre-bukkantak, ami azt sugallta, hogy a lelőhelyet építőanyagai miatt kifosztották. A helyszínt valóban megbolygatták, de így is felszínre kerültek izgalmas maradványok.
Az új torony az egyik legnagyobb ilyen típusú épület, amelyet a birodalom egykori határánál felfedeztek. A kutatók szerint a belső teret a 19-20. század fordulóján lezajlott szintezés vagy építkezés roncsolta, ám így is megtalálták egy római kori tegula töredékeit. Ez azt sugallja, hogy a torony tetejét cseréppel borították.