Modern technika adott új életet Van Gogh elveszett képének

Röntgenfluoreszcencia, mesterséges intelligencia és 3D nyomtatás segítségével elevenítettek meg egy olyan Van Gogh festményt, amelyre 135 éve festett rá a mester, ám nyoma veszett.

2012-ben fedezték fel Van Gogh egy elveszettnek hitt festményét – egy ragyogó színekkel készült kép, a Csendélet mezei virágokkal és rózsákkal festékrétegei alatt. A birkózókat ábrázoló képről Van Gogh egy, a bátyjának írt levélben tesz említést 1886-ban, azonban a képnek később nyoma veszett. Senki se tudta, hogy elveszett, vagy esetleg ráfestett a mester. Egészen 2012-ig így is volt ez, akkor azonban speciális röntgenvizsgálat során feltárult a rég eltűnt kép a birkózókról.
A University College London szakemberei nemrégiben egy művész segítségével, a legmodernebb technika igénybevételével elevenítették meg az egykor virágok mögé rejtett festményt. A kép felfedezésének alapja volt az az MA-XRF (makropásztázó röntgenfluoreszcens spektrométer) nevű technológia, amely gyakorlatilag az egyes kémiai elemek eloszlását mutatja meg – ezzel az egykori festékanyagok hagyta rétegeket lehet meglátni. Az alig egy évtizede munkába fogott új módszerrel leleplezhetőek egyes hamisítványok, megállapítható a festékanyagok összetétele, vagy, amint például ez esetben is, meg lehet vele találni olyan rejtett képeket, amelyeket az elkészültük után átfestett alkotójuk. A virágcsendélet és az alá elrejtett birkózók képei esetében e technológia igazolta azt, hogy a Van Gogh által használt festékekkel készültek a képek, sőt, a rá jellemző ecsetvonásokat is megmutatták, a téma pedig a művész akkori iskolája, az Antwerpeni Akadémia egyik jellemző témája volt – ezzel igazolva az alkotó kilétét.
Miután tíz éve kiderült a birkózók holléte, újabb eszközökkel újjáélesztették a művet, egy 2019-ben elkezdett sorozat legújabb elemeként. A NeoMasters sorozatért felelős Anthony Bourached, George Cann, valamint a művész Jesper Eriksson elveszett műalkotásoknak ad új életet az Oxia Palus nevű mesterséges intelligencián alapuló startup cég keretein belül.
A módszerükkel az MA-XRF által feltárt pigmentekkel és ecsetvonásokat mesterséges intelligencia az adott művészre jellemző formában rekonstruálja, majd 3D nyomtatással szintén az adott művészre jellemző ecsetvonások formájában vászonra is helyezik az alkotást.
„Azt nem lehet persze megmondani, hogy mennyire hasonlít ez az eredeti festményhez, mivel egész egyszerűen nem ismerjük, az milyen volt, azonban az eredmény meggyőző – ez a legjobb, amire a mai technológia képes” – magyarázta Anthony Bourached. A mesterséges intelligencia betanítását Van Gogh több száz alkotásával végezték el, majd ezek alapján újjászületett az 1886-os kép annak színeit, ecsetvonásait illetően – ezeket végül 3D nyomtatás lehelte vászonra.
A csapatnak nem ez az első feltámasztott műalkotása, 2021-ben például egy átfestett Picasso-festményt elevenítettek fel. A most megelevenedő birkózókat 2022. szeptember elején egy művészeti vásáron mutatták be a Louvre-ban, egy elveszett Modigliani és egy átfestett Leonardo da Vinci kép mellett, amelyeket hasonló módszerrel keltettek életre.