Hatalmas kőkorsókat találtak Indiában
A helyszínek valószínűleg temetkezési célokat szolgáltak.
Szakértők egy csoportja korábban ismeretlen ősi lelőhelyekre bukkant az indiai Meghálaja államban, a Szaipungi védett erdő közelében – számol be a Heritage Daily. A felfedezésről beszámoló tanulmány alapján a helyszínen hatalmas kőkorsók és körkörös, lapos kövek láthatóak.
Hasonló kőkorsós lelőhelyeket korábban Indiától Indonéziáig több helyen feltártak, a leghíresebb ezek közül a laoszi Sziangkhuang-fennsíkon található. Az első ilyen típusú helyszínt 1929-ben találták meg Északkelet-Indiában, a nyomok arra utalnak, hogy ezek a helyek temetkezési célokat szolgáltak.
Marco Mitri, az indiai Union Christian College munkatársa és kollégái 2020 februárjában folytattak vizsgálatot az érintett helyszíneken. Szaipung térségében több lelőhelyet is azonosítottak, a régióban a kőkorsók és körkörös, lapos kövek változatos formában és méretben, csoportokban vannak jelen. Egyes helyszíneken mesterséges tavacskákat is találtak, melyek közepén egy-egy kőlap fekszik.
A szakértők szerint egy egyértelmű mintázat rajzolódik ki: a kőkorsókat általában dombok lapos csúcsán helyezték el. A legtöbb lelőhely természetes homokkő-kiemelkedéseken fekszik.
A régészek két csoportosulásnál négy korsót alaposabban is megvizsgáltak, itt különböző leletek, köztük edénytöredékek, egy üveggyöngy és elszenesedett emberi csontok kerültek elő. Egy korábbi feltáráson vasból készült lándzsafejeket is találtak. Mualszei Neng Szeng közelében töredékes, homokkőből kialakított lapokat fedezett fel, ezeken állati és emberi motívumok láthatóak.