National Geographic fotósai emlékeznek II. Erzsébet királynőre

A National Geographic válogatásában láthatnak a királynőről fotókat, melyek a magazinban jelentek meg, élete során.

2022. szeptember 8-án, 96 évesen elhunyt II. Erzsébet, az Egyesült Királyság és a Nemzetközösség királynője. II. Erzsébet 1953 júniusában került a trónra, életének fontos momentumait a National Geographic is megörökítette.

A koronázást James Jarché dokumentálta, akkor még senki sem sejtette, hogy a királynő rekordideig, 70 éven át lesz országa uralkodója. A képek lenyűgözték az amerikai szerkesztőket, és a szeptemberi szám fókuszába II. Erzsébetet és Nagy-Britanniát állították. A világ minden tájáról érkeztek levelek, rengeteg olvasói akart saját példányt a képekből.
II. Erzsébet magabiztos volt a kamerák előtt, a fotósok szerint viszont nem mindig volt egyszerű a megörökítése. A National Geographic új válogatásában korábban nem látott felvételeket is bemutatnak.
Egy pompás ceremónia
Jarché egy régi londoni hírfotós volt, aki különleges helyet szerzett a koronázásra a Westminster apátságban. Kip Ross fotószerkesztő ezt megtudva felkérte őt, hogy a korszakban elterjedt 4-5 arányú képformátum mellett egy másik kamerával kisebb felbontású felvételeket is készített. Előbbi képeken több részlet rajzolódott ki, utóbbiak segítségével viszont gyorsan egymás után tudott fotózni, így egyetlen lényeges pillanatról sem maradt le.
Jarchét utóbb elbocsátották munkahelyéről, az Odhams Periodicalstól, mert engedély nélkül adott el exkluzív képeket. A Nat Geo megpróbált szabadúszói engedélyt szerezni neki, eközben a fotós sikeres előadássorozatot-tartott Angliában világhírű képeivel. Végül régi munkahelye ismét állást ajánlott fel neki, ő viszont a rivális Daily Mailyt választotta.

Hat hónap a Windsori kastélyban
James L. Stanfield a Windsori kastélyban, a királynő szabadidős otthonában hat hónapon át dolgozott az 1970-es évek végén, és a királyi család fotózására is engedélyt kapott. Ha viszont egy felvételen a személyzet valamely tagja felbukkant, nem engedélyezték a használatát. Mivel a Windsori kastélyban a személyzet állandóan nagy számban van jelen, a munka nem volt könnyű.
A korszakban az uralkodói család különösen érzékeny volt a fotósokra: 1976-ban egy paparazzo olyan képeket adott el, amelyen a házas Margit hercegnő és szeretője szerepelt. Stanfield számára hónapokba telt, mire kiépítette a bizalmat, bizonyítania kellett, hogy a szándékai tiszták.

A munka kifizetődött. A fotósnak sikerült egy különleges képet készítenie Fülöp hercegről, melyen beazonosíthatatlanul a személyzet egy tagja is szerepelt. II. Erzsébet engedélyezte a publikálást, 1980 novemberében címlapfotó lett a felvételből, a képet pedig karácsonyi üdvözlőlapként maga a királynő is használta.
Károlyból walesi herceg lett
1969 júliusában a magazin stábja azt örökítette meg, ahogy a királynő walesi herceggé teszi fiát, az akkor 20 éves Károlyt, a későbbi III. Károlyt. A ceremónia az északnyugat-walesi caernarfoni várban zajlott. Adam Woolfitt fotós szerint a környezet és a pompa fantasztikus volt.

Érdemes kiemelni, hogy ez a korszak még a digitális képek előtti periódus volt. A fotósoknak minden egyes felvételt gondosan kellett elkészíteniük, és a filmek utólag is komoly odafigyelést igényeltek.

A királynő három arca
Jodi Cobb 1984-ben azért utazott Londonba, hogy képeket készítsen a National Geographic egyik Nagy-Britanniáról és Írországról szóló könyvéhez. A fotós már ekkor tudta, hogy a királynőt is meg akarja örökíteni. Munkája során arra jutott, hogy II. Erzsébetnek három nyilvános arca is van.
Az első arc a matriarcháé. „Ő volt az, aki összetartotta az egész családot” – mondta Cobb. A második a közszereplő arca volt, az uralkodó elkötelezettnek mutatkozott feladatai iránt.
Végezetül pedig ott volt a dinasztikus uralkodó, amely Cobb számára különösen akkor vált hangsúlyossá, amikor II. Erzsébet éves születésnapi ünnepségén oldalnyeregben lovagolt családtagjai és testőrei között. „Azon a lovon egy harcos volt, a férfiak parancsnoka” – elevenítette fel. A fotós azt érezte, a királynő ide akar igazán tartozni: nincs több száz kézfogás, csak a szabadság.

Egy korszak vége
Az uralkodó és környezete a képek szempontjából remek alanynak bizonyultak, de a National Geographic fotósai nem csak szakmai okokból szerették megörökíteni őt. „Amikor csak meglátta az ember, a szíve táncra perdült” – emlékezett vissza Stanfield. „Kötelességtudata több mint 90 évig megingathatatlan volt” – mondta Cobb.

Stanfield számára a királynő John F. Kennedyhez és II. János Pál pápához hasonló jelentőségű fotóalanynak számított. A fotós azt kívánja, bárcsak dokumentálhatta volna az uralkodói család egy éjszakáját, ahogy lefekvéshez készülődnek, beszélgetnek egymással. Stanfield szerint természetesen ezt soha senki nem kap engedélyt a brit királyi családtól.
Woolfitt úgy véli, a következő generáció már nem lesz ugyanaz. „Valami pótolhatatlant veszítünk el. Szerintem az országunk Nagy-Britanniából egyszerűen Britannia lesz” – tette hozzá.