Több ezer éves, aranyból készült halotti maszkot találtak
Az értékes tárgy egy, a Sang-dinasztia idejére datálható sírból került elő.
Egy nagyjából háromezer éves, aranyból készült halotti maszkot fedeztek fel a közép-kínai Csengcsouban – számol be a Live Science. A tárgyat egy előkelő személy sírjában találták meg, a maszkról készült kép itt tekinthető meg. Ez az egyik legősibb aranylelet a térségben, az azonos korú kincsek jellemzően bronzból vagy jádéból készültek. A maszk alapján elképzelhető, hogy a régió kapcsolatban állt más, korai kínai államokkal.
A tárgy 40 grammos, 18,3 centiméter hosszú és 14,5 centiméter széles. Huang Fucseng, a Csengcsoui Kulturális Örökségvédelmi és Régészeti Intézet munkatársa szerint a maszk elég nagy ahhoz, hogy elfedje egy felnőtt arcát.
A tárgy megtalálását egy olyan konferencián jelentették be, ahol három másik, ősi kínai lelőhely felfedezéseit is ismertették. A maszk egy, a Sang-dinasztia korára (időszámítás előtt 1600-1046) datálható sírban volt, a nyughely 10 ezer négyzetméteres, és több mint 200 tárgyat tartalmazott.
Az új felfedezés sokat elárul a Sang-dinasztia idejének temetkezési szokásairól. A bronzkori Kínában a rituálékat a bronzból és jádéból készült edények uralták, ez a hagyomány épp a Sang-dinasztia alatt alakult ki, az arany és az ezüst ezzel szemben a pásztorkodó, a sztyeppén élő népcsoportokhoz kötődtek. A maszkra az egyik magyarázat, hogy annak alapanyagát egy távoli vidékről hozták be.