Római kori hangszerre bukkantak
A fúvós töredéke Hadrianus falának közelében került elő.
Izgalmas lelet került elő a Hadrianus falánál, Vindolanda római katonai tábornál zajló feltáráson, egy egykori „tiszti klub” területén – számol be a helyi örökségvédelmi alapítvány, a Vindolanda Charitable Trust. A tárgy egy ritka, rézötvözetből készült cornu egy töredéke, a fúvós hangszer maradványa időszámítás szerint 120-128-ból származhat. A májusban felfedezett lelet már átesett a védelmi és helyreállítási intézkedéseken, jelenleg pedig vizsgálják.
A rómaiak által használt cornu 3 méter hosszú volt, G formában hajlították meg, és gyakran fapóznával támasztották alá, hogy tömege eloszoljon a vállon. A hangszert számos római kori ábrázolásról ismerjük, egyaránt használták katonai, ceremoniális és szórakoztató környezetben. A hadseregben a cornu segítségével küldtek jelzéseket csata közben a katonáknak.
Barbara Birley, a Vindolanda Charitable Trust kurátora szerint rendkívül izgalmas felfedezésről van szó. Mint kiemelte, eddig is tudták, hogy a korszakban léteztek a cornuhoz hasonló hangszerek, de egy-egy darab megtalálása nagyban hozzájárulhat a hadsereg és a fúvós hangzásának alaposabb megismeréséhez.
Vindolandánál az évek során rengeteg érdekes lelet, köztük személyes tárgyak kerültek elő. Nyáron mi is beszámoltunk róla, hogy a telephelynél egy obszcén, egy korabeli katonát gúnyoló faragványra bukkantak itt. A helyi maradványok sokat elárulnak a falnál állomásozó rómaiak mindennapjairól.