Egy kastély, mely ma is kulturális és zenei központ
Ausztria egyik legszebb barokk palotája lenyűgöző betekintést nyújt az Esterházy hercegek udvarának csillogó és nem mindennapi életébe.
Eisenstadt (magyar nevén Kismarton) ma Burgenland tartomány fővárosa, ahol szinte minden a történelmi Esterházy-kastély körül összpontosul. Az eredetileg 1364-ben épült, gótikus kastélyt az Esterházy hercegek idővel átalakították és bővítették. A magyar arisztokrata család udvari muzsikusaként és koncertigazgatójaként szolgált itt Joseph Haydn a 18. században, de három másik zenész is nagyban hozzájárult a város zenei központi státuszához: Liszt Ferenc, Ignaz Pleyel és Luigi Tomasini. A palota ma is a kulturális élet központja.
„A mai kastély helyén hétszáz éve egy gótikus vár állt, amelynek az eredete egészen a 13. századig nyúlik vissza. A Kanizsai középkori magyar főnemesi család egy nagyszabású építkezés során vízivárrá fejlesztette, majd I. Lajos magyar király engedélyével védőfallal vetették körül, de nem csak az impozáns épületet, hanem Kismarton is. A 15. században az egész város a Habsburgok birtokába jutott. Amikor 1463-ban III. Frigyes császár és Mátyás király megkötötte a bécsújhelyi békét, a városa egész Nyugat-Magyarországgal együtt, beleértve a jelenlegi Burgenlandot is, visszakerült a Magyar Királysághoz. A kastélyt 1622-ben adták zálogba, a hitbizomány intézményével az Esterházy családnak. Esterházy Miklós alapozta meg a család jövőjét: megkapta a nádori címet, így a király után a második ember lett az országban. Miklós azonban nem kezdett semmit a gótikus vízivárral. Azt Esterházy Pál kezdte el átalakíttatni, amikor bátyja, László elhunyt az 1652-es vezekényi csatában és halála után szerepét és címét is ő örökölte. A régi kastély nyilvánvalóan semmiben sem felelt meg a nagy és méltó lakóhelyről alkotott elképzeléseinek, ezért 1663 és 1672 között megbízást adott ki annak átalakítására és megfelelő rezidenciává bővítésére. A tervezést a lombardiai comói Carlo Martino Carlone építész mesterre bízta, a végső kivitelezést azonban általában Filiberto Luchese bécsi udvari építésznek tulajdonítják. A kastély rekonstrukciója tíz évig tartott és ez adta az épületnek azt a külsőt, amelyet ma is ismerünk az udvaron és a főhomlokzaton” – mondta el kérdésünkre a helyszínen, a kastély bejárása közben Török Balázs, a kismartoni Esterházy-kastély idegenvezetője.
Akkoriban az egész palotakomplexumot mély, négy méter magas külső támfalú árok vette körül, és a kastélyba csak egy felvonóhíd vezetett. Esterházy Pál közben jó barátságba került a Habsburgokkal és az érdekeikért lobbizott, ezért I. Lipót köszönetként címet adományozott neki. A vár ura közben megpróbálta erősíteni a pozícióit a nemesség körében, ezért elkezdte a korábbiaknál jobban hangsúlyozni magyar identitását. Ezt szolgálta a mennyezetre terveztetett Attila ciklus: az Esterházyak ugyanis szívesen eredeztették magukat a hun királytól. De nem csak vele vontak párhuzamot: a kastély egyik legimpozánsabb terme a Haydn terem, ami a 20. századig Nagyteremként volt nevezetes a negyven évig itt szolgáló híres zeneszerző előtt tisztelegve. Fa padlója olyan akusztikai élményt ad, ami világszintűnek számít. A helyiség mennyezete az eredeti barokk pompájában tündököl, felelevenítve Ámor és Psziché (más írásmóddal Pszükhé) történetét. Az Esterházy család saját történetét szívesen állította párhuzamba a görög mitológia tézisével, miszerint a szerelem mindent legyőz. A szerelmespár motívumával ezért a kastély több pontján is találkozhatunk.
„A kastély eklektikus képének kialakításához II. Miklós herceg járult hozzá, aki az átépítések mellett elképesztő mennyiségű festményt és grafikát halmozott fel. Angliából hozatott egy Watt-féle gőzgépet a 19. században a park vízellátásához, ami a korának a csúcstechnikájának számított. Van itt egy úgynevezett konzolasztal is, ami dekorációs elemként szolgált: a velencei híres Briati műhely csillárokra specializálódott és csak kevés bútort gyártottak, így ebből is mindössze két darab maradt fenn. Olaszországban van még egy karosszék, nálunk pedig a konzolasztal. A szomszéd szobában Madame de Pompadour vázáinak porcelán alapjai Kínában készültek, ezeket aztán Franciaországban foglalták bronzba. A királyi ágyas halála után a személyes tárgyait elárverezték, így jutott hozzá I. Fényes Miklós herceg, a fertődi kastély építtetője. A következő teremben látható empire ezüst étkészletet már fia, Antal herceg készíttette, beolvasztotta a régi barokk ezüst étkészletét a családnak. Ez ma az ország legnagyobb ezüst étkészlete, ami 540 kilogramm színezüstből készült. Nem csoda, hogy a német költő, Goethe a kastélyt és területét „Esterházy tündérbirodalomként” aposztrofálta” – magyarázta Török Balázs.
Néhány titkot is megtudtunk a kastély történetéből:
• A legtöbb kályhának nincs elöl ajtaja, mert azokat csak hátulról nyitották, ami így tisztább körülményeket teremtetett.
• Az Esterházy család a divatban is úttörőnek számított: amikor anyagilag szorult helyzetbe kerültek és eladták Fényes Miklós gyémánt gombokkal díszített díszmagyar egyenruháját, azt egy feltörekvő vállalkozó vásárolta meg. A legenda szerint innen indult a Tiffany & Co., az amerikai luxusékszer- és speciális kiskereskedő.
• A mai német himnusz dallamát Joseph Haydn szerezte a II. Ferenc néven német-római császár, azaz a későbbi I. Ferenc osztrák császár tiszteletére. Az osztrák zeneszerző ekkortájt épp az Esterházy család szolgálatában állt.
• A közműveket már a 19. században bevezették a kastélyba.
• A kastély harangja hét tonnát nyom, amivel Ausztria második legnagyobb harangja, de csak két esetben kongatják meg: egyrészt, ha egy Esterházy herceg születik vagy ha meghal (utoljára 2014-ben szólalt meg, amikor Ottrubay Melinda, férjezett nevén galántai Esterházy Melinda hercegné balett-táncosnő elhunyt)
• A kastély kápolnájában őrzik Szent Konstantin császár ereklyéjét, amit II. Ince pápa ajándékozott a családnak a 11. században.
Az Esterházy-kastély ma Burgenland legjelentősebb kulturális emléke. A helyiségek belső építészetükkel és dekorációjukkal újra életre keltik a múltat és visszahozzák az Esterházy-család udvarának pompáját. A palota jelenleg is a kulturális élet központja, amely ünnepségek és társasági eseményeknek ad pazar helyszínt.