A tej okozhatta a vikingek amerikai kudarcát
A skandináv hajósok voltak az első európaiak, akik elérték Amerikát, hosszú időre azonban nem tudták megvetni a lábukat a földrészen.
A vikingek a történelem legismertebb hajósai közé tartoznak, a korai skandináv kalandorok a kereskedelem, a fosztogatás vagy a megtelepedés reményében, esetleg a puszta kíváncsiságtól hajtva hatalmas távolságokat tettek meg, új területeket térképezve fel. Az izlandi vikingek már a 10. század végén hosszú időre megtelepedtek Grönlandon, egy rövidebb periódusra pedig a mai Új-Fundland partjainál is berendezkedtek. A kanadai L’Anse aux Meadowsnál fekvő viking falu maradványai ma is sokat elárulnak néhai jelenlétükről.
Észak-Amerikában a vikingek által bejárt területet Vinlandnak nevezik. A skandináv felfedezők a 10-11. század fordulóján telepedtek meg a régióban, de csak néhány évtizedig maradtak itt, majd váratlanul, vitatott körülmények között eltűntek.
L’Anse aux Meadows azt sugallja, hogy az európaiak jól berendezkedtek a környéken, a nyomok alapján pedig az is gyanítható, hogy még az őslakosokkal is kereskedtek. Akkor vajon mi hozhatta el a kolónia hanyatlását?
Egy viking falu a hegyek között
2022. október 2-án, este 10 órakor debütál a National Geographic csatornán Vikingek: A dicsőségtől a bukásig című új dokumentumfilm-sorozat, amely az azt követő hetekben, minden vasárnap este 10 órakor újabb epizóddal jelentkezik. A sorozat legfőbb célkitűzése, hogy a tudomány mai állása szerint, a gyakori mítoszokat eloszlatva mutassa be a vikingek történetét a felemelkedéstől a végső kudarcig.
A közelgő széria kapcsán Norvégiába utaztunk, ahol Gudvangen viking hagyományőrző falucskájába is ellátogathattunk – úti beszámolónk első részét itt olvashatja. Njardarheimr több évtizedes kemény munkával, egy UNESCO világörökségi fjord festői környezetében épült fel, a skanzenszerű, szabadtéri kiállítóhelyen az ezer évvel ezelőtti óskandináv mindennapok ismerhetők meg az építészettől a hangszer- és fegyverhasználaton át az étkezésig.
Idegenvezetőnk természetesen a viking történelem fontos és izgalmas eseményeiről, köztük az amerikai kolonizációs kísérletről is megemlékezett. Ekkor esett szó a mai Kanada területén fekvő egykori település sorsáról.
Félresikerült üzlet
Az, hogy pontosan mi okozta az amerikai viking falu bukását, nem tisztázott, ám több vonatkozó elmélet is született. Az biztos, hogy a telephely kicsi volt, könnyen elképzelhető, hogy a népesség egyszerűen nem volt nagy létszámú a kolónia fenntartásához. Ezen felül az is gyanítható, hogy Vinland utánpótlása nem volt mentes a kihívásoktól: a területet ellátó Grönland, illetve a Grönlandot kolonizáló Izland egyaránt friss viking területnek számítottak.
A skandinávok amerikai kiszorulására vonatkozó egyik népszerű, bár sokat vitatott hipotézis a kereskedelemmel kapcsolatos.
A szakértők úgy vélik, hogy a vikingek szövettel és tejjel bizonyosan üzleteltek, utóbbi termék azonban nem volt kifejezetten előnyös választás az észak-amerikai „piac” sajátosságait ismerve.
A régióban a domesztikáció egészen máshogy zajlott, mint Afroeurázsiában, a helyieknél ezért az észak-európaiakkal szemben nem alakult ki széles körben laktóztolerancia. Az elmélet szerint miután a vikingek vajat vagy sajtot adtak át az őslakosoknak, esetleg meghívták őket, és tejet szolgáltak fel nekik, a helyiek gyomorfájdalomtól, betegségtől kezdtek el szenvedni. A mérgezésre gyanakvó őslakosok aztán kiűzhették az egyébként békés skandinávokat. Érdemes hozzátenni, hogy a hipotézis meglehetősen spekulatív – az viszont könnyen elképzelhető, hogy a vikingek tényleg kereskedtek a térségben tejtermékekkel.
A National Geographic új sorozatából további részletek derülnek majd ki a skandináv hajósok amerikai kalandjairól, valamint a viking történelem egyéb fontos részleteiről.
A Vikingek: A dicsőségtől a bukásig első része 2022. október 2-án, este 10 órától lesz látható a National Geographic csatornán. Az új epizódok minden héten vasárnap, este 10 órakor kezdődnek.