Ősi obszidiánbányákra bukkantak Mexikóban

A lelőhelyekről az anyagot Teotihuacanba, Latin-Amerika egyik legjelentősebb ősi városába szállították.

Szakértők egy csoportja olyan bányákat azonosított, amelyekből obszidiánt nyertek ki Teotihuacan számára – számol be a Heritage Daily. Sierra de las Navajas régiójában évszázadokon át gyűjtötték a ritka, értékes vulkanikus anyagot.
Az obszidián egy speciális vulkáni üveg, amelynek anyaga kemény, ám könnyen hasítható, feldarabolásával pedig rendkívül éles eszközök hozhatóak létre, melyeket ősidők óta használtak húsfeldolgozásra, fegyverként, eszközkészítésre vagy éppen szertartásokhoz. Az obszidián Latin-Amerika őslakosai számára is kiemelt fontosságú volt.
A térség egyik legjelentősebb ősi városa a mai Mexikó területén fekvő Teotihuacan volt. A Mexikói Antropológiai és Régészeti Intézet (INAH) kutatói a közelmúltban a romvárostól mintegy 50 kilométerre, Sierra de las Navajas hegyvonulatában több mint 500 bányaaknát azonosított. A térségben obszidiánt nyertek ki, melyet aztán Teotihuacan lakói hasznosítottak.
A város nevét az aztékok adták, de már jóval az aztékok kora előtt is lakott volt. Időszámítás szerint 100 és 350 között Teotihuacan elképesztő népességnövekedésen esett át, ebben a periódusban épült fel a város több híres építménye is, köztük a Nap-piramis, a Hold-piramis, a Holtak útja, a fellegvár és a Tollas Kígyó, Quetzalcoatl temploma.
A Teotihuacan-periódusból származó bányák datálása nem volt egyszerű, mivel a toltékok terjeszkedésének idején, 950 és 1150 között több üreget újra felhasználtak, illetve lezártak. Hasonló volt a helyzet a hármas navatl szövetség korában, a 16. században, amikor Teotihuacan, Tetzcoco és Tlacopan szoros kapcsolatban álltak egymással.
A régészek a kibányászott obszidiánt, kerámiatöredékeket és olyan építményelemeket vizsgáltak, amelyek építőanyagába keveredett az obszidián is, ily módon azonosították a Teotihuacan-periódus idejére datálható bányákat. A friss eredmények segíthetnek megérteni a korszak mindennapjait.
Mint Alejandro Pastrana Cruz, az INAH munkatársa elmondta, a Sierra de las Navajas területén előformálták az obszidiánt. Teotihuacanban azután az anyag finom részleteit formálták meg, mivel a legkisebb hiba is tönkretehette az obszidiánt, hatékonyabb volt, ha az előre feldolgozott alapanyagot a városban tökéletesítették.