Korhadó padló buktatta le a nácik ellenségeit
A norvégiai Bergen egyik legfőbb nevezetessége a Bryggen. A régi, fából épült városrész középkori eredetű, de modern történelme is igen izgalmas.
A hagyomány úgy tartja, hogy Norvégia második legnagyobb városát, Bergent, 1070-ben, néhány évvel a viking kor vége után alapította III. Olaf király. Idővel a település a középkori Skandinávia egyik legfontosabb városává fejlődött, utóbb pedig a Hanza-szövetség legészakibb központjává vált.
Napjainkban a kutatók tudják, hogy Bergen helyén már a viking periódus alkonyán, az 1020-1030-as években is bizonyosan létezett egy kereskedőtelepülés – a tágabb régióban pedig még korábban megjelentek az emberek. A viking örökség manapság úton-útfélen felfedezhető a városban: a kirakatokban trollok, a téren szobrok emlékeztetnek az egykori hajós kereskedőkre és harcosokra.
A National Geographic egyik közelgő dokumentumfilm-sorozata kapcsán mi is ellátogattunk Bergenbe, a modern vikingkultusz egyik fellegvárába – norvégiai utunk első két beszámolóját itt és itt olvashatja. A Vikingek: A dicsőségtől a bukásig 2022. október 2-án, este 10 órakor mutatkozik be hazánkban, az új részek minden héten vasárnap, este 10 órakor érkeznek. A sorozat legfőbb célkitűzése, hogy őszintén, a széles körben ismert mítoszokat cáfolva tárja fel a legendás kalandorok történetét.
Fából épült világörökségi helyszín
A város természetesen a vikingeken felül is tartogat izgalmakat, az egyik fő attrakció a Hanza-kereskedelem korából származik. Bergeni szállásunktól nem messze, nagyjából 10-15 perc sétára, a kikötő keleti részén terül el a város egyik legfőbb nevezetessége, Bryggen. A régi rakpart fából készült kereskedőházait a Hanza-szövetség virágkorában, a 14-16. században emelték, a helyszín 1979 óta az UNESCO világörökség része.
A hagyományosan fával építkező bergenieknek az évszázadok során számos tűzvésszel kellett szembenézniük, a lángok pedig Bryggent sem kímélték. A ma látható épületek többségét egy, a 18. század elején tomboló tűz után állították, de azért így is akadnak a 15. századból fennmaradt kőstruktúrák.
A faházak folyamatosan frissülnek, elhasználódó részeiket úgy cserélik, hogy közben megőrzik eredeti stílusukat. Bryggen szűk sikátoraiban, a dülöngélő építmények között, a fával borított utcán sétálva az állandó megújulás dacára is átérezhető, hogy milyen lehetett az élet a Hanza-szövetség korában, több száz évvel ezelőtt.
Az észak-európai kereskedővárosok által alkotott, Londontól Novgorodig terjedő szövetség hosszú időn át, a nagy földrajzi felfedezések és a hajózás hirtelen fejlődésének időszakáig az egyik legmeghatározóbb kereskedelmi hálózat volt a világon. A szövetségben nagy mennyiségű hal, fa, szőrme, gyanta, len, méz és gabona cserélt gazdát.
Itt működött a Théta-csoport
A régi rakpart épületeiben ma többnyire szolgáltatások, így szuvenír- és ajándékboltok, vendéglátóhelyek, valamint múzeumok kapnak helyet. A terület régészeti szempontból is érdekes, az itt előkerült leletek számára külön múzeumot hoztak létre.
A Bryggennek ráadásul nemcsak a középkori, illetve a kora újkori története izgalmas: itt, az egyik vörösre festett faházban, egy eldugott szobában működött a norvég ellenállás egyik központja a második világháború idején. A rejtekhelyen tevékenykedő Théta-csoport fontos szerepet töltött be többek között a legendás Tirpitz csatahajó, a német Bismarck testvérének nyomon követésében, illetve akadályoztatásában.
Az egyetemi hallgatókból álló csapat néhány száz méterre dolgozott az ellenállókra vadászó nácik főhadiszállásától.
A Théta-csoport titkos szobáját végül egy rajtaütés során, 1942 októberében fedezték fel pusztán a véletlen miatt: egy német katona a korhadó padlóra lépve találta meg az alatta megbúvó helyiséget.
A németek ezt követően elvitték az ott talált felszereléseket. Bár a csoport több tagját is elfogták, a bergeni ellenállás egészen a megszállás végéig kitartott. Norvégiában máig büszkén emlékeznek vissza azokra a hősökre, akik nem tűrték a nácik uralmát.
A Vikingek: A dicsőségtől a bukásig első része 2022. október 2-án, este 10 órától lesz látható a National Geographic csatornán. Az új epizódok minden héten vasárnap, este 10 órakor kezdődnek.