Évezredeken át építettek mesterséges szigeteket Britannia lakói

A crannogok eredetileg tanyák voltak, később viszont az előkelők buliszigeteivé váltak.

Egy új tanulmány alapján hatalmuk reprezentálására, fényűző partik megtartására használhatták a középkori elit tagjai a crannog nevű építményeket – számol be a Live Science. A Brit-szigetekre jellemző, mesterséges szigetekre felhúzott házakat az újkőkortól a 17-18. század fordulójáig, mintegy ötezer éven át használták, tavakon, vizes élőhelyeken és torkolatokban álltak.
A crannogok a mai Skócia, Wales és Írország területére voltak jellemzőek. Mesterséges anyagokat felhasználva először egy kisebb, átlagosan nagyjából 30 méter átmérőjű kiemelkedést hoztak létre a vízben, erre emelték a házakat. Az építmények eredetileg tanyák lehettek, majd a középkorra az előkelők gyülekezési helyeivé váltak. A kutatók lakomákra utaló maradványokat találtak több crannognál.
A vizes területeken sokkal nehezebb feltárást végezni, mint a szárazföldön. Antony Brown, a Tromsøi Norvégiai Sarkvidéki Egyetem munkatársa és kollégái egy skóciai és két írországi struktúrát vizsgáltak, előbbi időszámítás előtt 500 és időszámítás szerint 10 között, utóbbiak pedig 650 és 1300 között épültek. Mivel a crannogok körül sekélyek a tavak, ott hamar lerakódnak az anyagok, és sokáig fennmaradnak.
A kutatók az üledéken végeztek DNS-vizsgálatot. A helyi minták elemzése alapján a gabonatermesztéssel hozták összefüggésbe a mesterséges szigeteket, de saspáfrányt is kimutattak, a mérgező növényt valószínűleg tetőfedéshez és bélelőanyagként használták. Emellett különböző emlősök, így szarvasmarhák, sertések, juhok és kecskék nyomait is detektálták.