Elrejtett középkori kincset találtak
Az aranypénzek a Bizánci Birodalom idejéből származnak.
44 bizánci aranyérmére és egyéb leletekre bukkantak egy izraeli ásatáson – számol be a Live Science. A pénzeket Phókasz (602-610) és Hérakleiosz (610-641) császárok idején verték. Mindegyik érme arany solidus, ezen pénztípus gyakori volt a Bizánci Birodalom (330-1453) periódusában.
Az Izraeli Régészeti Hatóság (IAA) szakértői a tárgyakat a bizánci Palesztina muszlim megszállásának idejére, 635-re datálták. Gabriela Bijovsky, az IAA numizmatikusa szerint a pénzek többsége Hérakleiosz korából származik. A kutató hozzátette, ami különösen érdekes, hogy az uralkodó korai éveiben csak a császár volt látható a pénzeken, később viszont fiát is megjelenítették. Az ember az érmék segítségével nyomon követheti, ahogy a gyermekből felnőtt, szakállas férfi lesz.
A leleteket egy védett területen találták meg Bánjász ősi városának régiójában. A település egykor Pán görög isten kultuszának adott otthont, ezért Páneász vagy Pániász néven is emlegették. A hagyomány szerint Péter apostol itt nevezte Felkentnek, azaz Krisztusnak Jézust.
Az érmegyűjtemény egy kőfal tövénél került elő, a pénzeket valószínűleg valaki a muszlimok elől menekülve rejtette el. Az érmék mellett épületmaradványokat, csatornákat, egy kemencét, bronzérmeket, kerámiatöredékeket, illetve üveg- és fémtárgyakat is felfedeztek.