Arcrekonstrukció révén elevenedtek meg középkori arcok
Egy fiatal nő, egy pap és egy püspök koponyája alapján készültek modellek.
1957-ben három középkori csontvázra bukkantak egy középkori kriptában. Több mint 60 évvel később egy szakértő a legújabb technológiákat és kriminalisztikai megközelítéseket alkalmazva készített el az arcrekonstrukciót – számol be a Live Science.
A Cold Case Whithorn (Whithorni Döglött Akták) projektet a The Whithorn Trust helyi alapítvány vezeti, amely a whithorni apátság kezelője. Ez volt Skócia egyik legkorábbi kolostora, a csontvázakat itt fedezték fel. A projekt célja, hogy jobban megismerjék az ország múltját.
Chris Rynn, koponyákra és arcokra szakosodott törvényszéki antropológus különböző technikákat kombinált, hogy létrehozza a három arcrekonstrukciót. Az egyik egy fiatal nőt, a másik egy papot, a harmadik pedig Walter püspököt ábrázolja – utóbbi 1209-ben lett a közösség püspöke.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Rynn először 3D modellt készített a koponyákról. Mivel nem akarta, hogy az arcok túlságosan digitálisnak tűnjenek, az izmokhoz érve viaszmodelleket alkotott, majd a koponyákhoz hasonlóan ezekről is digitális, 3D másolatot hozott létre. A szakértő mai embereket ábrázoló képeket felhasználva fotótextúrákat is felvitt, hogy fokozza az élethűséget. Rynn végül mesterséges intelligenciát használt, hogy életet leheljen a modellekbe – az arcok mozognak, kacsintanak, mosolyognak. A szakértő a képeket közösségi oldalára töltötte fel.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
„Nagyon érdekes volt egymás mellett dolgozni a koponyákon, mert az ajak- és szájpadhasadékos papé a legaszimmetrikusabb koponya, amellyel valaha foglalkoztam” – mondta Rynn, hozzátéve, hogy a fiatal nőé ezzel szemben az egyik legszimmetrikusabb.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A The Whithorn Trust szeptember 30-án, egy helyi könyvfesztiválon mutatta be az arcrekonstrukciókat. Julia Muir-Watt, az alapítvány fejlesztési menedzser szerint mindig nehéz elképzelni, hogy milyen volt valójában az élet a középkorban, a három modell viszont remek lehetőséget nyújt a múltbeli emberekkel való kapcsolódásra.