A vikingek is feltalálták az újrahasznosítást
A korabeliek ókori mozaikdarabokat használtak fel, hogy elkészítsék üveggyöngyeiket.
Egy friss tanulmány alapján a 8. században Dánia kézművesei újrahasznosítást alkalmaztak – számol be a Heritage Daily. A korabeliek a Római Birodalom korából származó üvegmozaikokat használtak fel, hogy üveggyöngyöket készítsenek.
A kora középkorra az üveg ritka anyaggá vált, ezért a színes üvegcsempékért, az úgynevezett tesserákért gyakran kifosztották a római és bizánci kori épületeket. A tárgyakat aztán északi irányba, kereskedelmi központokba szállították, ilyen volt többek között a dániai Ribe. Az üveget nagy edényekben megolvasztották, majd gyöngyöt készítettek belőle.
A szakértők eddig azt feltételezték, hogy az átlátszatlan fehér gyöngyök létrehozásához nem áttetsző fehér tesserát használtak. Gry Barfod, az Aarhusi Egyetem munkatársa és kollégái azonban most a gyöngyök kémiai összetételét elemezve arra jutottak, hogy Ribe mesteremberei aranyozott, átlátszó üvegcsempéket zúztak szét, majd olvasztottak meg alacsony hőmérsékleten, hogy elkészítsék a fehér gyöngyöket.
Az anyagot ezt követően megkeverték, hogy buborékokat nyeljen el, így érve el az átlátszatlanságot, majd egy vastüskére tekerték. Az aranyozás többségét az olvasztás előtt kiszedték, de így is maradt némi arany az üvegben. Aranyat ugyanazon műhely kék gyöngyeiben is észleltek, ezeket kék és zöld csempék használatával hozták létre.