Ősi lábnyomokat találtak a tengerparton
A leletek sokat elárulnak az ősi ökoszisztéma alakulásáról.
Alison Burns, a Manchesteri Egyetem munkatársa és kollégái új tanulmányukban több száz régi emberi és állati lábnyomot vizsgálnak – számol be a Manchesteri Egyetem oldala. A leleteket a nyugat-angliai Merseyside megyében, a tengerparton fedezték fel korábban.
A szénizotópos elemzés alapján a Formby Point leginkább fajgazdag részei a véltnél is ősibbek. A maradványok a mezolitikumtól a középkorig, egy 9000-1000 évvel ezelőtti periódust ölelnek fel.
A lábnyomok arról árulkodnak, hogy az utolsó jégkorszak utáni gyors tengerszint-emelkedés idején, 9000-6000 éve, az emberek egy gazdag árapályi ökoszisztéma tagjai voltak. Ebben a gímszarvasok, őzek, vaddisznók és hódok mellett olyan ragadozók is éltek, mint a farkasok vagy a hiúzok. Ezzel párhuzamosan a mai Brit-szigetek túloldalán az Északi-tenger elnyerte a Doggerland nevű területet.
A neolitikummal az emberek átálltak a mezőgazdaságra. Szembetűnő továbbá, hogy a nagy emlősfajok sokszínűsége lecsökkent. Ennek hátterében több tényező is állhatott, így a tengerszint-emelkedés miatti élőhely-zsugorodás, a mezőgazdasági társadalmak, illetve a növekvő emberi populáció gyakoribb vadászata.
Burns szerint a Formby Pointnál található lábnyomok a világ egyik legnagyobb koncentrációjú, prehisztorikus állatok által hagyott lábnyomegyüttesét alkotják. „Ez az első alkalom, hogy egy ilyen faunatörténetet és ökoszisztémát kizárólag lábnyomok alapján rekonstruáltak” – tette hozzá.