Hétezer éves tábort találtak egy hegy tetején
Az átmeneti szállás neolitikumi pásztorok használták.
Egy hétezer éves, pásztorok által használt tábor maradványaira bukkantak az iráni Gilán tartományban – számol be a Heritage Daily. A kutatók a Maszouleh faluja körüli hegyvonulatban folytattak felmérést, amikor 2400 méterrel a tengerszint felett, a Sah Moalem csúcsától nem messze felfedezték a neolitikum korára datálható lelőhelyet.
A Kaszpi-tengertől délre ez az ősi pásztorok legkorábbi ismert szezonális szálláshelye. A tábornál agyagtöredékeket, állati csontokat és kőeszközöket is találtak. A felfedezés azt mutatja, hogy a korabeliek a hegytetőkön is legeltették jószágaikat. A periódus igencsak izgalmas, fajunk a neolitikum idején állt át a halászó, vadászó és gyűjtögető életmódról a növénytermesztésre és állattenyésztésre.
A nomád állattartás lényege, hogy a jószágokat folyton új helyre terelik legelni. A valódi nomádok semmiféle mintát nem követnek, más pásztorkodók viszont szezonális utat járnak be. A hegyen feltárt tábort ez utóbbi csoport használta, egyes évszakokban visszatértek ide.
A legújabb felmérést azért végezték el, hogy előkészítsék Maszouleh felvételi kérelmét: azt szeretnék, ha a település és tágabb régiója felkerülne az UNESCO világörökségi helyszínek listájára. 2021 óta a térségben 39 régészeti lelőhelyre bukkantak.