Félmillió éves kőeszközöket találtak Lengyelországban
A kutatók korábban úgy vélték, hogy a leletek 40 ezer évesek.
Több mint 50 évvel ezelőtt ősi kőeszközök kerültek elő a lengyelországi Wielki-barlangból. Akkor a kutatók arra jutottak, hogy a tárgyak nagyjából 40 ezer évesek, egy új vizsgálat alapján azonban ennél jóval korábbiak, mintegy 500 ezer évesek lehetnek – számol be a Heritage Daily. Dr. Małgorzata Kot, a Varsói Egyetem régésze és kollégái szerint a leletek Lengyelország legősibb tárgyai közé tartoznak.
Egy korábbi elemzés feltárta, hogy a barlang állatcsontjai 40 ezer évesnél jóval idősebbek. A vizsgálat során olyan fajok parányi maradványait azonosították, amelyek 450-550 ezer éve éltek a mai Lengyelország területén.
A 40 darab kőtárgy ugyanabban a rétegben volt, mint az állati csontok. A leletek egy része az eszközkészítés mellékterméke volt, de akadt köztük több valódi eszköz is. „Mivel ezek a tárgyak ugyanabból a rétegből származnak, mint a csontok, ezért koruk nagyon hasonló” – mondta Kot. A szakértő hozzátette, az elképzelést egy 2018-as feltárás is megerősítette, ekkor sikerült alátámasztani az eredeti ásatás rétegleírásait.
A csontokon nem mutatták ki a húsfeldolgozás nyomait, a kutatók ezért arra gyanakodnak, hogy a példányok azokban a periódusokban éltek a barlangban, amikor az emberek nem voltak jelen. A csapat azt gyanítja, hogy a kőleleteket egyik ősi rokonunk, a heidelbergi ember hagyta hátra.