Különleges alkotásokat őriznek az ausztráliai kenyérfák
A növények pusztulásával sajnos a rajtuk lévő ősi faragványok is elvesznek.
Ausztrál szakértők őslakosok segítségével futnak versenyt az idővel a bolygó egyik legdurvább terepén – számol be a Heritage Daily. A kutatók célja, hogy dokumentálják azokat a régi ábrákat, amelyeket az ausztráliai kenyérfák, azaz baobabfák kérgébe véstek a helyiek.
Az Ausztrál Nemzeti Egyetem (ANU), a Nyugat-Ausztráliai Egyetem és a Canberrai Egyetem munkatársai őslakosok segítségével több mint két éven át folytattak terepmunkát. Eredményeikről beszámoló tanulmányukban 12 vésett boabot írnak le.
Sue O’Connor, az ANU szakértője szerint a fák közül több is több száz éves, fontos lenne jó minőségben dokumentálni a rajtuk lévő alkotásokat, mielőtt elpusztulnak. „A legtöbb ausztráliai fával ellentétben a boabok belső anyaga puha és rostos, amikor a fák elpusztulnak, egyszerűen összeomlanak” – mondta a kutató. A több száz vagy ezer éves faragványokat így tehát a pusztulás fenyegeti, pedig ugyanolyan jelentősek, mint az őslakosok sziklarajzai.
Brenda Gladstone őslakos szerint elengedhetetlen, hogy megőrizzék a későbbi generációk számára az őslakosok tudását és történeteiket. Mint O’Connor kiemelte, azt szokták mondani, hogy a boabok akár kétezer évig is élnek, ez a becslés viszont másik fajokon, dél-afrikai kenyérfákon alapul. Valójában nem tudni, hogy az ausztráliai növények meddig élnek, ennek felmérése szintén fontos lenne. A szakértő hozzátette, több ezer kenyérfa van a térségben, amelyet még nem sikerült megvizsgálniuk.