1600 éves mozaikot találtak a háború sújtotta Szíriában
A lenyűgöző alkotáson a trójai háborút, Herculest és Neptunust ábrázoló képek láthatóak.
Egy, a római korra datálható mozaikot találtak Szíriában – számol be a Live Science. A 4. századi alkotáson a trójai háborúhoz, Herculeshez, Neptunushoz, illetve az istenség 40 szeretőjéhez köthető jeleneteket ábrázoltak.
A szíriai Régészeti és Múzeumi Főigazgatóság munkatársai az ország középső részén fekvő Rasztánnál fedezték fel a 20-szor 6 méteres leletet. A közelben található Homsz városa, amely a szíriai felkelés egyik fontos csatahelyszíne volt. A mozaik 1,2-szer 1,2 centiméteres kövekből készült.
Az alkotás egy olyan épületből került elő, amely 2018-ig, Rasztán elfoglalásáig a lázadók ellenőrzése alatt állt. Az építmény alatti romok feltárása jelenleg is zajlik. „Nem tudjuk azonosítani az épület típusát, hogy egy nyilvános fürdő vagy valami más volt, mert még nem fejeztük be az ásatást” – mondta Humam Szaád, a vizsgálat vezetője. Szaád szerint a polgárháború 2011-es kirobbanása óta ez a legfontosabb régészeti felfedezés az országban.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Az alkotás a 4. században készült, a Római Birodalom kettészakadását követően. A mozaikon többek között a trójai harc jelenetei, Hercules az amazonok királynője felett aratott győzelme. A szíriai konfliktus során rengeteg műemlék és régészeti lelet pusztult, illetve tűnt el, Szaád szerint 2017-ben a mozaikot is el akarták adni fegyveres csoportok.