Kiderült: valódi a hamisítványnak hitt ősi építmény
A kutatók hosszú időn át azt hitték, hogy a struktúrát egy márki készíttette a 18. században.
Egy új vizsgálat alapján kiderült, hogy az eddig hamisítványnak hitt írországi építmény a történelem előtti időkből származik – számol be a Heritage Daily. A Carraig á Mhaistin-kő nevű struktúra Rostellan falujának közelében, a Lee-folyó torkolatánál áll.
Murrough O’Brien, Thomond első márkija a 18. században hozta létre a környéken a középkori kinézetű Siddons-tornyot. A szakértők sokáig azt hitték, hogy az árapály miatt nappal részben elmerülő Carraig á Mhaistin-kő egyike a márki hamisítványainak. A struktúra a bizonytalanság következtében nem szerepelt Írország megalitikus nyughelyeinek listáján, amelyet 40 éve készítettek el.
Michael Gibbons régész csapatával a közelmúltban megállapította, hogy a kőépítmény valóban ősi. A kutatók szerint a dolmenhez egy korábban ismeretlen, 25 méter hosszú és 4,5 méter széles halom is tartozik, amelyet az emelkedő tengerszint miatt elnyel a víz. Valószínűsíthető, hogy az iszap alatt a struktúra további részei bújnak meg.
A néphagyományban a dolmeneket gyakran nevezik Diarmuid és Gráinne ágyának. Ez az an Fhiannaíocht mitológiai történetére utal, amely egy Fionn mac Cumhaill nevű harcos, a gyönyörű Gráinne hercegnő, illetve szeretőjének, Diarmuid Ua Duibhne szerelmi háromszögét mutatja be.