Faragott maja kőtáblára bukkantak
A leletet az 500 körül alapított Uxmal városában fedezték fel.
A Mexikói Antropológiai és Régészeti Intézet (INAH) csapata egy kettős maja sztélét talált Uxmal városában – számol be a Heritage Daily. A Yucatán-félsziget északkeleti részén fekvő település a maják korában egy városállam volt, neve az Oxmalból, azaz háromszor építettből származhat.
Az időszámítás szerint 500 körül alapított Uxmal a puuci építészet egyik legjelentősebb lelőhelye. Ez a stílus a kései klasszikus korban, 600-900-ban terjedt el, és a mészkő használata, a sima felületek, a stukkó bevonatok, a maszkok és Chaac esőisten ábrázolásai jellemezték.
A kettős sztélé az El Palomar nevű komplexumból került elő. A táblának mindkét oldalát faragványok díszítik, egyik felén egy kezében madarat tartó, gyöngyökből álló melldíszt, karkötőket és szoknyát viselő istennő, a másikon pedig egy férfi isten szerepel. Utóbbi fején egy széles karimájú fejdísz látható, amelyen tollak és bagolyfejek helyezkednek el. Az alak ágyékkötőt és köpenyt hord, kezében pedig botot tart.
A kutatók úgy gondolják, hogy a két figura az élet és a halál kettősségét szimbolizálja. A hasonló ábrázolások gyakoriak a Puuc- és Chenes-kultúra területein.