Tízezer éves babahordozóra bukkanhattak
Úgy tűnik, a hordozót a kislány is örökölte, születése előtt hosszú időn át lehetett használatban.
Egy friss tanulmányban a kutatók az északnyugat-olaszországi Arma Veirana maradványait elemezve különleges elmélettel állnak elő – számol be a Heritage Daily. Claudine Gravel-Miguel, a Coloradói Egyetem (Denver) munkatársa és kollégái olyan bizonyítékokat írnak le, amelyek egy tízezer éves babahordozóra utalnak.
A hasonló tárgyak anyaga ritkán konzerválódik, a korszakból pedig nem túl gyakoriak a csecsemősírok. Az Arma Veirana egyik különlegessége, hogy itt dokumentálták a legkorábbi olyan nyughelyet, amely egy kislány csontjait őrzi. A mindössze 40-50 napos gyermek a szakértőktől a Neve (olaszul „hó”) nevet kapta. A kutatók a közelmúltban innovatív módszerekkel elemezték az itt előkerült, csigaházakból készített gyöngyöket.
A sírról képalkotás segítségével egy 3D-s modellt készítettek, a gyöngyöket pedig mikroszkópos és mikro-CT vizsgálat alá vetették. A csapat arra jutott, hogy a gyöngyöket valószínűleg egy bőrből vagy szövetből kialakított anyagra varrták, amelybe aztán Neve testét tették. A dísz 70 átlyuggatott kisebb csigahéjból és négy nagyobb függőből állt, hasonlót korábban nem fedeztek fel. Egyes gyöngyök az elhasználódás jeleit mutatják, a kislány életkorából adódóan feltételezhető, hogy megörökölte a tárgyat, és nem az ő élete alatt koptak el ennyire a csigaházak.
Gravel-Miguel szerint eredményeik azt sugallják, hogy a gyöngyök Neve babahordozóját díszítették. A szakértők mai vadászó-gyűjtögető közösségekre vonatkozó néprajzi vizsgálatok eredményeit is felhasználták, ezeknél a közösségeknél a héjakkal a rossz szellemektől próbálják megvédeni a kicsiket. Pusztán feltételezés, de Neve korai halála miatt rokonai talán úgy gondolták, hogy a gyöngyök hatástalanok, és inkább eltemették őket a gyermekkel együtt.