Az amerikai elnök, a Teddy mackó névadója
1857. október 27-én született Theodore Roosevelt az Amerikai Egyesült Államok 26. elnöke.
William McKinley elnök meggyilkolásával a nem egészen 43 éves Theodore Roosevelt lett az addigi legfiatalabb elnök. Új izgalmat és lehetőségeket hozott a politikába, miközben erőteljesen vezette a Kongresszust és terelgette az amerikai közvéleményt a progresszív reformok és az erős külpolitika felé. Az emberek csak Teddyként emlegették. Úgy vélte, hogy az elnöknek, mint „a nép gondnokának” meg kell tennie a közjó érdekében szükséges lépéseket, kivéve, ha azt törvény vagy az alkotmány kifejezetten tiltja. Az elnök ezért nagymértékben kiszélesített a végrehajtó hatalom alkalmazását – írja a White House online portálja.
Roosevelt politikája élesen különbözött elődeitől. 1858-ban egy befolyásos és gazdag családban született New Yorkban, de a kezdetektől követte a korrupció kiirtásának magasztos célját. A spanyol-amerikai háború alatt alezredesként szolgált a Rough Rider Ezredben, amelyet a San Juan-i csatában vezetett, ahol a háború egyik hősévé vált. 1898-ban elfogadta a republikánus kormányzójelöltséget és megnyerte a választásokat, így hivatalba léphetett.
Elnökként azt az eszményt vallotta, hogy mindig a kormány legyen a döntőbíró a nemzet konfliktusában résztvevő gazdasági erők, különösen a tőke és a munka között, igazságot garantálva mindegyiknek, de senkinek sem osztogatva szívességet. A társadalmi problémákat morális oldalról igyekezett megközelíteni. Ennek szellemében az első intézkedéseinek egyikeként ügyészségi vizsgálatot indított a Sherman-féle trösztellenes törvény alapján a J. P. Morgan Norhern Securities Company ellen, amely az északkeleti térség három legnagyobb vasúttársaságát tömörítette. Roosevelt a valaha született legnagyobb amerikai részvénytársaság feldarabolásával bebizonyította, hogy az Egyesült Államok elnöke nagyobb hatalommal bír, mint a világ vezető bankárai.
Az elnök aktívabban terelte az Egyesült Államokat a világpolitika felé. Szeretett egy kedvenc közmondást idézni: „Beszélj halkan és hordj magaddal egy nagy botot...” Az Atlanti-óceán és a Csendes-óceán közötti út rövidítésének stratégiai szükségességének tudatában Roosevelt gondoskodott a Panama-csatorna megépítéséről. Elnyerte a Nobel-békedíjat az orosz-japán háború során mutatott közvetítő szerepéért és megállapodást kötött a bevándorlásról Japánnal. Theodore Roosevelt leghatékonyabb vívmányai közül néhány a természetvédelem terén volt. Óriási mértékben növelte a nyugati nemzeti erdőket, a közhasználatra fenntartott földeket, és nagy öntözési projekteket támogatott.
Bár Roosevelt elnök nagy vadász hírében állt, egy alkalommal mégis megtiltotta társainak, hogy lelőjenek egy medvebocsot. A jelenlévő újságírók nagy sztorit láttak az esetben, ezért gyorsan megírták a történetet, ami legendás hírűvé vált: „Teddy megvédett egy medvebocsot!” Ekkortájt Németországban a berlini Steiff család műhelyében játékokat, köztük mackókat gyártottak és hozzájuk is eljutott az amerikai elnök története. Kaptak az ötleten és az új terméket Teddy mackójának nevezték el. A kis játékmackót a lipcsei vásáron mutatták be először. Ekkor indult óriási világhódító útjára és hamarosan számtalan darabot adtak el az „elnök mackójából” (Teddy bear).
Az elnökkel kapcsolatban két magyar vonatkozású érdekességet is érdemes megemlíteni. Az egyik, hogy 1910 áprilisában tett utazása során néhány napot Magyarországon is eltöltött, amivel ő volt az első Magyarországra látogató amerikai elnök. A másik pedig, hogy valószínű olvasta Mikszáth Kálmán: Szent Péter esernyője című művét.