Remek állapotú viking kardokat találtak
A fegyverek fejfaként szolgálhattak több mint ezer évvel ezelőtt.
Az Arkeologerna vállalat régészei két viking kori kardra bukkantak a közép-svédországi Västmanland megyében, Köping közelében – számol be a Heritage Daily. A kutatók egy, a kései vaskorra (600-1000) datálható temetőt tanulmányoztak. A lelőhelyen összesen mintegy száz nyughely és két halomsír található, az egyik halomban évszázadokkal kialakítása után további három nyughelyet hoztak létre.
Az egyik sírban számos üveggyöngyöt, a másik kettőben pedig egy-egy állva elhelyezett kardot fedeztek fel. Västmanland bővelkedik a viking emlékekben, területén már nagyjából 20 kardot találtak, de ez az első alkalom, amikor két fegyver egy helyen, érintetlenül került elő. Anton Seiler, az Arkeologerna munkatársa szerint a kardokat azért tehették a halomra, hogy így emlékezzenek egy-egy elhunyt rokonra. A tárgyak jelölőként szolgálhattak a családtagok számára.
A feltáráson elhamvasztott emberi és állati maradványokra is bukkantak, de egy társasjáték elemei, egy fésű töredékei és medvekarmok is előkerültek. A lelőhelyen korábban, a bronzkor vagy a korai vaskor idejében egy mezőgazdasági település működött.
Azt egyelőre nem tudni, hogy évszázadokkal az eredeti temető létrehozása után miért használták azt fel újra. A maradványokat mindenesetre laboratóriumi vizsgálatokra küldték, az elemzések révén remélhetőleg többet is kideríthetnek a lelőhelyről.