Hatalmas maja város tárult fel az esőerdőben
Calakmul egy időben az amerikai kontinens legnagyobb városa volt.
A Mexikói Antropológiai és Történeti Intézet (INAH) és a Bajo Laberinto Projekt lidarral vizsgálta az egyik híres maja régészeti helyszínt, Calakmult – számol be a Heritage Daily. A kutatás felfedte, hogy mekkora is valójában az esőerdő által borított romváros kiterjedése.
A lelőhely a Yucatán-félszigeten, Campeche államban fekszik. Calakmul volt minden idők egyik legnagyobb maja városa, amely a Kígyó Feje Királyság központjaként szolgált – a közösséget a kígyófejes díszítések jellemezték. A klasszikus maja korban Calakmul a déli Tikallal versengett, története csúcspontján a város 70 négyzetkilométeren terült el, és mintegy 50 ezer lakója volt.
A szakértők a közelmúltban a levegőből, lidar (lézer alapú távérzékelés) segítségével mérték fel a Calakmul Bioszféra Rezervátum egy 95 négyzetkilométeres részét. A módszerrel a kutatók képesek észlelni a vegetáció alatt megbúvó struktúrákat.
Az eredmények alapján a város igen sűrű volt, több lakóépület-komplexumot is detektáltak. A 60 különálló struktúra templomok, szentélyek, illetve feltételezhetően terek és piacok körül koncentrálódott. Az adatok megerősítik, hogy időszámítás szerint 700 körül Calakmul az amerikai kontinens egyik legnagyobb városa volt.
A helyi maják jelentősen átalakították környezetüket, az elérhető területen csatornákat, teraszokat, falakat és gátakat alakítottak ki. A cél az volt, hogy élelmiszer- és vízbiztonságot teremtsenek Calakmul lakóinak.