Elásott ezüstkincsre bukkant egy amatőr fémdetektoros
A viking korra datálható leleteket Norvégiában fedezték fel.
Elásott kincset talált egy férfi Közép-Norvégiában tavaly karácsony előtt – számol be a Live Science. Az amatőr fémdetektoros otthona közelében indult keresésre, és végül a viking korra datálható ezüsttöredékekre bukkant.
Pawel Bednarski először nem volt biztos a felfedezés jelentőségében. A leletek között volt két gyűrű, feldarabolt arab érmék, illetve egy ezüst karkötő. Miután a férfi felkeresett helyi régészeket és történészeket, egyértelművé vált számára a tárgyak értéke.
„Sok év telt el azóta, hogy ekkora viking kincset találtak Norvégiában” – mondta Birgit Maixner, a trondheimi Norvég Tudományos és Műszaki Egyetem munkatársa. A leletek a 8-9. századból, a viking korból származnak, a tárgyak feldarabolása pedig arra utal, hogy fizetőeszközként használták őket. A vert pénzek a 9. század végéig nem igazán terjedtek el Norvégiában, ehelyett a nemesfémeket tömegük alapján használták a kereskedelemben.
A 46 darab ezüsttöredék jelen esetben 42 grammot nyomott. Maixner szerint az ezüst nagyjából egy szarvasmarha árát adta ki, vagyis meglehetősen nagy összegről volt szó.
Azt nem tudni, hogy az értékes anyagok miként kerültek Norvégiába. A térségben a viking kor alatt az arab érmék jelentették az ezüst legfőbb forrását, az ilyen pénzek viszont általában későbbiek a most feltárt leleteknél.
Az is kérdéses, hogy a kincset miért temették el. Elképzelhető, hogy tulajdonosa később akarta felhasználni, de az sem kizárható, hogy az isteneknek szánt felajánlás volt.