Kutyával együtt temethették el az őskori gyermeket
A sír talajának elemzése során különböző szerves töredékekre, köztük szőrdarabkákra bukkantak.
Szakértők egy csoportja egy ősi finnországi sír talaját elemezte – számol be a Heritage Daily. A friss tanulmány sokat elárul a kőkori temetkezési szokásokról.
A Helsinki Egyetem kutatói a Majoonsuonál feltárt nyughelyet vizsgálták, amelyet egy gyermek számára alakítottak ki. A lelőhelyen csak kevés emberi maradvány került elő, a fogak alapján az elhunyt 3-10 éves volt. A sírban két kvarc nyílhegyet, illetve két potenciális kvarc objektumot is felfedeztek, a leletek a mezolitikum idejéből származnak.
A csapat madártoll-töredékekre, emlősszőrre, illetve növényi darabokra bukkant a talaj analízise során. A savas föld miatt a szerves anyagok általában nem őrződnek meg ilyen sokáig Finnországban.
A 24 észlelt parányi tolltöredék közül hét ludaktól származik, ezen tollak felhasználásával talán ruhát készítettek a korabeliek. Egy sólyomféle tollát is detektálták, ez a nyílvesszők tollazatához vagy a ruha díszítéséhez tartozhatott.
Ezen felül 24 emlőstől fennmaradt szőrdarabkát és három kutyaféle szőrét mutatták ki. Nem tudni, hogy utóbbiak valamilyen ruhadarabról, mondjuk egy lábbeliről vagy a sírban a gyermek mellé elhelyezett állattól származnak-e, Kristiina Mannermaa, a csapat tagja szerint mindenesetre korábban találtak már kutyatemetkezéseket a korszakból, a dél-svédországi Skateholm leletei például 7000 évesek.
A kutató úgy véli, hogy a Majoonsuónál elért eredmények lenyűgözőek. A felfedezés azt igazolja, hogy módszerük alkalmas a tollak és a szőrök észlelésére a több ezer éves nyughelyekben, ami segíthet a temetkezési szokások megismerésében.