Lenyűgöző római kori vízrendszerre bukkantak
A régészek egy hatalmas, 2500 négyzetméteres villánál folytattak ásatást.
Szakértők egy csoportja egy ókori vízrendszert fedezett fel Stabiae ősi romvárosánál – számol be a Heritage Daily. Az olaszországi lelőhely Pompeji közelében fekszik, és a világhírű városhoz hasonlóan a Vezúv 79-es kitörésében temetődött be vulkáni anyaggal.
Idősebb Plinius feljegyzései alapján a településhez egy hosszú, luxusvillákkal tarkított partszakasz tartozott. A környéken olyan hírességeknek volt ingatlana, mint Julius Caesar, Augustus, Tiberius vagy Cicero.
A régészek a közelmúltban a Villa Arianna nevű épület oszlopokkal határolt udvarát vizsgálták. A kutatók egy egykori vízvezeték-rendszert tártak fel, amelyhez egy díszített ólomtartály is tartozott. Ez az egység volt felelős a villa vízelosztásáért.
Magát az épületet egy svéd mérnök, Karl Weber fedezte fel az 1757 és 1762 közötti ásatásokon. A hatalmas, 2500 négyzetméteres komplexum négy egységre bontható. A belső udvar és a környező szobák a köztársaság korának végére datálhatóak, míg a kiszolgáló helyiségek és termálfürdők, valamint az ebédlő és az oldalsó termek Nero idején épültek. A tornacsarnok Flavius korából származik.
Az eredeti működési helyén megtalált központi víztartályra, az impluviumból két vezeték indult ki, a víz ezeken keresztül ért el a komplexum különböző termeibe. A tartályon látható díszítések azt jelzi, hogy jól hozzáférhető lehetett, hogy szabályozni lehessen a belőle kiáramló víz folyását, de teljesen el is lehtett zárni, például karbantartási céllal. Gabriel Zuchtriegel, a Pompeji Régészeti Park igazgatója elmondta, hogy a tartályon lévő, az elhelyezés miatt állandóan látható, domborított díszítő elem talán a korabeli előállító műhely „márkajelzéseként” szolgált.