Új tanulmány írhatja át Ötzi történetét
Úgy tűnik, a jégmúmia nem úgy konzerválódott, ahogy eddig hitték.
Egy új tanulmányban Lars Pilø, a norvégiai Innlandet Megyei Tanács Örökségvédelmi Hivatalának munkatársa és kollégái a világ egyik legismertebb múmiájának történetét igyekeznek átírni – számol be az Explorersweb. Ötzit, az 5000 éves jégmúmiát 1991-ben találták meg az Alpokban, az olasz-osztrák határnál.
Bár az elmúlt évtizedekben rengeteget elemezték a maradványokat, még mindig sok a megválaszolatlan kérdés Ötzivel kapcsolatban. A jégmúmiáról mindenesetre régóta él egy narratíva, amely Konrad Spindler korai kutatásain alapul. Az elképzelés szerint Ötzi télen a helyi hágóra menekült egy támadás elől, ahol aztán vagy sérülései, vagy az extrém körülmények miatt halt meg egy vízmosásban.
A holttestet és a férfi felszereléseit állítólag ez a vízmosás óvta meg a gleccserek pusztításától. Spindler arra jutott, hogy a leletek konzerválódásának hátterében egészen kivételes körülmények álltak, nem tartotta valószínűnek, hogy valaha születni fognak még hasonló felfedezések.
Az elmúlt 30 évben rengeteget fejlődött a tudomány, még egy új, kapcsolódó terület is kialakult: a gleccserrégészet. A jégtömegek globális olvadása miatt ma már tudjuk, hogy bár Ötzi lenyűgöző, előfordulnak még hasonló maradványok.
Pilø és társai szerint Ötzit nem temette be egyből a hó, a férfi ehelyett tavasszal halt meg. A csapat úgy gondolja, hogy holttestén évszakokon át halmozódtak fel a rétegek. A kutatók azt is feltételezik, hogy Ötzi valójában nem a vízmosásban halt meg, testét csak később terelte lejjebb a tavaszi olvadékvíz.
Az új hipotézis megmagyarázza, hogy a jégmúmia felszerelései miért voltak sérültek. Spindlerék korábban azt hitték, hogy a tárgyak a férfit ért erőszakos támadásban rongálódtak meg.