Az egyik legősibb írott mondatra bukkantak
A több ezer éves szöveg egy elefántcsontból készült fésűn maradt fenn.
Egy, a közelmúltban megjelent tanulmányban az egyik legősibb írott mondatot ismertetik a szerzők – számol be a Live Science. A szöveg egy fésűn maradt fenn, és a tetvek elleni védelemre szólított fel.
A leletet 2016-ban fedezték fel az izraeli Tel-Lákisnál, a várost egykor a Bibliából is ismert kánaániták lakták. A 3,8 centiméter hosszú és 2,5 centiméter magas tárgy elefántcsontból készült, egyik oldalán 6 nagyobb, a másikon pedig 14 kisebb fog volt. A kutatók úgy gondolják, hogy előbbi résszel a hajat fésülték, utóbbit pedig a tetvek és petéik eltávolítására használták. A fogak mára letörtek, az egyiknél viszont sikerült kimutatni fejtetvek maradványait.
Madeleine Mumcuoglu, a Jeruzsálemi Héber Egyetem munkatársa 2021-ben figyelt csak fel a fésűn lévő szimbólumokra. A kutató okostelefonja kameráját használva közelített rá a jelképekre, így fedezve fel a szöveget. A mondat egyfajta varázsige, lényege, hogy a fésű irtsa ki a haj és a szakáll tetveit.
A kánaánita volt az első ábécével írt nyelv, Daniel Vainstub, a Ben-Gurion Egyetem szakértője és a csapat tagja szerint ebből alakult ki sok mai írás, köztük a latin ábécé. A kutató kiemelte, ez az első alkalom, amikor egy egész kánaánita mondatra bukkantak – korábban csak néhány szavas szövegeket találtak.
A leletet nem tudták pontosan datálni, de úgy vélik, hogy az időszámítás előtti 17. századból származik. Az elefántcsont a korszakban igen értékes anyag volt, feltételezhető, hogy a fésű egy előkelő személyhez tartozott.