Tetovált ókori nők maradványaira bukkantak Egyiptomban
A tetoválások nem a modern korban váltak népszerűvé, sok kultúrában nagyon korán elkezdtek tetoválásokat készíteni.
Egy új tanulmányban a szerzők ókori egyiptomi deréktetoválásokat írnak le – számol be a Live Science. A szakértők az Újbirodalom idején, időszámítás előtt 1550 és 1070 között lakott Dejr el-Medinánál feltárt leleteket elemezték.
Anne Austin, a Saint Louis-i Missouri Egyetem munkatársa és Marie-Lys Arnette, a Johns Hopkins Egyetem kutatója arra jutottak, hogy a motívumok egy része valószínűleg Bész istenséghez köthető. Az egyiptomiak úgy tartották, hogy Bész megóvja az anyákat és a gyermekeket, különösen a szülés során.
A Nílus nyugati partján, Luxor közelében fekvő Dejr el-Medina egy jól megtervezett település volt, itt laktak azok, akik a fáraók sírjait építették. A lelőhelyen 1922-ben kezdődtek meg az ásatások. A dolgozókat és családtagjaikat Dejr el-Medinánál temették el. A lelőhely egyik érdekessége a nagy gödörnek nevezett hulladéklerakó, ahonnan izgalmas maradványok, köztük feliratos papiruszok kerültek elő.
A kutatók a közelmúltban több, a településről származó tetovált nőt is azonosítottak. Austin szerint a tetoválások kimutatása nem egyszerű, hiszen megfelelően konzerválódott bőrfelületre van szükség a detektáláshoz. A múmiákat a szakértők sosem csomagolják ki, így csak akkor láthatják a bőrt, ha a sírrablók felnyitották az adott múmiát.
A mostani tanulmány főként olyan leleteket vizsgát, amelyeket Austinék 2019-ben tártak fel. Az egyik vizsgált maradvány egy középkorú nő bal csípőcsontja, amelynek bőrén sötét minták láthatóak. A vízszintes vonalak mellett Bész és egy tál szerepel, mindkét szimbólum a szülés utáni megtisztuláshoz köthető.
Egy másik, szintén középkorú nő esetében infravörös képalkotással mutatták ki a tetoválást: a bőrön egy Hórusz-szem jelképet, illetve egy lehetséges koronás Bészt találtak. Egy mocsár szimbólumát is felfedezték, az ősi orvosi szövegek alapján ezt a menstruáció vagy a szülés okozta fájdalmak enyhítésére használták.
Ezeken felül három női agyagszobrocskát is elemeztek. Arnette szerint a deréknál ezeken is tetoválások láthatóak.
A friss eredmények alapján a tetoválások igen elterjedtek voltak Dejr el-Medinában. Austin abban bízik, hogy a kutatók az ókori Egyiptom más területein felfedeznek hasonló leleteket.