Földön kívüli anyagból készült Tutanhamon fegyvere
A kimagasló minőségű vastőr megtalálása óta foglalkozatja a kutatókat, ma pedig már azt is tudjuk, hogy miként készült a dísztárgy.
Tutanhamon gyermekként került a trónra az időszámítás előtti 14. században, korából adódóan Egyiptom irányítása más tisztségviselőkre hárult. Csupán tíz éven át uralkodott, mégis napjainkban a legismertebb fáraók közé tartozik.
Ennek oka az, hogy a Királyok völgyében Howard Carter által száz éve feltárt, KV62 jelű sírját a környék többi nyughelyével ellentétben elkerülték a fosztogatók. A háborítatlan, törmelékkel beborított sírban több mint ötezer értékes tárgyat találtak. Tutanhamon kincsei az egész világot ámulatba ejtették, a 20. századi embert teljesen elbűvölte az ókori Egyiptom művészete. Sajnos a leletek egy részének – feltételezhetően Carter lopásai miatt – utóbb nyoma veszett.
Hiába telt el több mint egy évszázad az ifjú fáraó nyughelyének felfedezése óta, a sírral és az ott megtalált tárgyakkal, illetve magával Tutanhamonnal kapcsolatban még mindig rengeteg a kérdőjel. Az uralkodó halálának oka például nem tisztázott, de az biztos, hogy több egészségi gonddal, köztük maláriával küzdött. Maga a nyughely is tartogathat még meglepetéseket, egyes szakértők szerint a sír egy egyelőre feltérképezetlen kamrát rejt.
Káprázatos tőr
Tutanhamon sírmellékei közül az egyik legikonikusabb lelet egy vastőr, amelyhez díszes, aranyozott hüvely tartozik. A fegyver kissé a száj felnyitásának szertartásán használt eszközökre hasonlít, a ceremónia lényege az volt, hogy a halott a túlvilágon is tudjon lélegezni, beszélni, enni és inni – írj a Heritage Daily.
A tárgyról maga Carter is részletesen beszámolt, feljegyzései alapján a finoman megmunkált penge homogén fémből készült, de az aranyozott markolat is gyönyörű, gombját egy kvarckristály díszíti. A hüvely egyik oldalán liliommotívum, a másikon sakálfejben végződő tollak láthatóak.
A korszakban, az egyiptomi XVIII. dinasztia idején nagyon kevés vaskohászati példa ismert, a régióban valószínűleg meglehetősen rossz minőségű vasat állítottak elő. Mivel a Tutanhamon nyughelyében talált többi dísztőr igen durva, sok kutató arra gyanakszik, hogy a kifinomult fegyvert ajándékként hozták Egyiptomba egy idegen államból.
Az Amarna-levelek nevű diplomáciai iratgyűjteményből tudjuk, hogy Tutanhamon uralkodása előtt Egyiptom fáraói kaptak vasból készült tárgyakat külföldről. Az egyik forrás alapján Tusratta, a mezopotámiai Mitanni királya is adott vas ajándékokat III. Amenhotepnek, Tutanhamon lehetséges nagyapjának. A listán tőrök is szerepelnek – nem kizárható, hogy az ifjú fáraó sírjában felfedezett fegyver egyike ezeknek.
Idegen anyagból készült
Amit a kutatók a technológiai adottságok miatt sokáig nem tudhattak: a penge alapanyaga még annál is izgalmasabb, mint eleinte hitték. Az 1960-as évekre a tudomány rengeteget fejlődött, ekkor merült fel először, hogy a vas nikkeltartalma földön kívüli eredetre utal.
Az elmúlt években több vizsgálat is megerősítette, hogy Tutanhamon pompás tőre meteoritanyagot tartalmaz. Egy 2016-os tanulmány alapján a penge túlnyomórészt vasból áll, 10,8 százalékban nikkelből, további 0,58 százalékban pedig kobaltból épül fel.
Egy 2022-es publikációban már a tárgy elkészítésének lehetséges módszerét is sikerült rekonstruálni – korábbi hírünkben részletesebben is írtunk a felfedezésről, a cikkben fotók is láthatóak a leletről. A szakértők azt is megállapították, hogy az alapanyag az oktahedrit típusú vasmeteoritok közé tartozott.
Noha az elmúlt évtizedekben átfogóan elemezték Tutanhamon meteorittőrét, az utóbbi években pedig több áttörést is elértek a kutatásban, még mindig rengeteg a megválaszolatlan kérdés. Azt például máig nem tudni, hogy a felhasznált űrkőzet hol csapódott be.