Remek állapotú csontfurulyát találtak Angliában
A középkori hangszert gondosan faragták, és szinte tökéletes állapotban került elő.
A Cotswold Archaeology csapata egy rendkívül ritka leletre, egy csontból készült furulyára bukkant a délkelet-angliai Herne Bay-nél – számol be a Heritage Daily. A szakértők egy 61 hektáros területen folytattak ásatást egy készülő beruházás előtt. Az első árkokat 2021-ben alakították ki, a munka során késő bronzkori és a római korra datálható tárgyak kerültek elő, de a környéken feltételezhetően a középkorban is éltek emberek.
2022-ben újabb árkokat és gödröket tártak fel, a helyi agyagtöredékek a középső és kései bronzkorból, valamint a római periódusból származnak. Elképzelhető, hogy a helyszínen egy jól gondozott mezőgazdasági terület feküdt, amely egy közeli településhez tartozott. Egy másik helyen olyan cölöplyukakat találtak, amelyek egy angolszász vagy kora középkori építmény maradványai lehetnek.
A középkori struktúránál dolgozva a kutatók egy csontfurulyát fedeztek fel. A hangszert gondosan faragták egy juh vagy kecske sípcsontjából, és a fenti, illetve a hüvelykujj számára kialakított alsó lyuk mellett további öt lyuk van rajta. A fúvóka hiányos lehet, de a tárgy egyébként remek állapotú.
A furulya mellett olyan edénytöredékekre bukkantak, amelyek a 12-15. századból származnak. Magát a hangszert még nem datálták pontosan, de feltételezhető, hogy ugyanebből a periódusból maradt fenn. Hasonló furulyát az 1960-as években találtak már Somerset megyében, az a 14. században készült.