A napfordulóhoz igazítottak egy több ezer éves sírt
A nyughely egy ókori egyiptomi helytartó számára épült, tájolása pedig precíz számításokon alapult.
Joyanes-Díaz María, a Málagai Egyetem munkatársa és kollégái új tanulmányukban a legősibb olyan egyiptomi sírt írják le, amelyet a téli napfordulóhoz igazítottak – számol be a Heritage Daily. A 33-as számú nyughely Kubbet el-Havánál található, a lelőhely Asszuánnal szemben, a Nílus túlpartján fekszik. A nekropoliszban az Ó- és Középbirodalom előkelői és papjai nyugszanak.
A most vizsgált sír Elephantiné sziget egyik kormányzójának szobrát őrzi. A nyughelyet úgy alakították ki, hogy a téli napforduló idején, napfelkeltekor belseje különösen fényes legyen. A sír 2008 és 2018 között tárták fel, és feltételezhetően Hekaib-ankh kormányzó számára készült, aki a XII. dinasztia korában, időszámítás előtt 1830 körül élt.
A kutatók a Dialux Evo nevű szoftvert használták, amely képes rekonstruálni a múltbéli nap látóhatárhoz viszonyított pozícióját. Az eredmények alapján az egyiptomiak már közel 4000 évvel ezelőtt is precízen ki tudták számolni csillagunk mozgását. A szakértők szerint a korabeliek egy rúd, egy négyzet és kötelek segítségével hangolták össze a nyughely és a szobor állását a napéval.
A régészek úgy vélik, hogy a sír tökéletesen illeszkedett a napciklushoz, ami az újjászületés gondolatához kapcsolódik. A téli napforduló a fény sötétség felett aratott diadalát jelentette, a nyári napforduló pedig általában egybeesett a Nílus éves áradásának kezdetével. Mindkét esemény fontos lehetett a kormányzó feltámadásának szimbolikájában.