Ma is érezni a római úthálózat hatásait

Úgy tűnik, a rómaiak által épített utak évszázadokra meghatározták Európa képét.

Egy friss tanulmányban a szerzők azt vizsgálják, hogy a rómaiak által épített utak miként járultak hozzá a jólét fenntartásához az évszázadok során – számol be a Göteborgi Egyetem oldala. Az eredmények megerősítik, hogy a Római Birodalom óriási hatást gyakorolt civilizációnkra.
A római úthálózat mai szemmel is lenyűgöző, a rendszer csúcspontján összesen 80 ezer kilométer hosszú volt. Az utak alapvetően nem gazdasági célból épültek, fő feladatuk az volt, hogy segítség a seregek gyors mozgását, ennek ellenére idővel a kereskedelmi és polgári utazási funkció is fellendült, a hálózat pedig rengeteg település fejlődéséhez járult hozzá.
A kutatók vizsgálatukban azt mérték fel, hogy a rómaiak útjai hogyan támogatták a jólétet. A csapat a hálózatról készített térképeket műholdas felvételekre helyezte. A szakértők az éjszakai fényintenzitásra fókuszáltak, ez az egyik módszer az adott régió gazdasági tevékenységének megértésére. A térképeket rácshálózatra osztották fel, és megnézték, hogy a római utak sűrűsége miként viszonyul a mai infrastruktúrához, népsűrűséghez és gazdasági aktivitáshoz.
„Tekintettel arra, hogy azóta sok minden történt, sokat kellett volna a modern körülményekhez igazítanunk” – mondta Ola Olsson, a Göteborgi Egyetem közgazdásza. Az adatok ehhez képest arról árulkodtak, hogy a római utak hozzájárultak a városok és a gazdasági tevékenység koncentrációjához még jóval eltűnésük után is.
Azt utólag nehéz rekonstruálni, hogy az utak eleve erős gazdasági területeken épültek-e, vagy maguk okoztak gazdasági serkentést. Az viszont kiemeli a hálózat jelentőségét, hogy a Római Birodalom bukása után a városok mintázata fennmaradt. Az eredményeket megerősíti, hogy a Keletrómai Birodalom egyes térségeiben, ahol az utak használata és építése egy idő után megszűnt, helyüket pedig tevekaravánok vették át, nem figyelhető meg hasonló kontinuitás a jólétben.