Gyönyörű leleteket találtak az orgyilkosok erődjében

Az aszaszinokat rengeteg legenda övezi, sok nyelvben erre a csoportra utal az orgyilkos szó.

Lenyűgöző csempetöredékekre bukkantak a közép-iráni Lambszar erődjében – számol be a Heritage Daily, amelynek oldalán a leletekről készült fotók is megtekinthetőek. A helyszín egyike volt azon váraknak, amelyeket az iszlám síita felekezetének nizárita ágához tartozó vallásos közösség tagjai, az úgynevezett aszaszinok használtak.
A szekta Hasszan-I Szabbah (1050-1124) vezetésével alapította meg az Alamút Államot. A közösség saját katonai csoportot is alapított, az aszaszinok köré pedig rengeteg legenda épült. A hagyomány úgy tartja, hogy a csoport orgyilkosai különösen kegyetlenek és ügyesek voltak, sok nyelvben az orgyilkos szó ma az aszaszinból származik – gondoljunk csak az angol assassin kifejezésre.
A hívekből toborzott ügynökök, katonák, azaz a fida’iok esetenként valóban részt vettek merényletekben, de elenyésző konkrét esetről tudni. A pontos rekonstrukció nem egyszerű, mert politikai okokból már sokszor a korszakban is az aszaszinokat tették felelőssé egy-egy gyilkosság után. Állítólag mindenesetre több uralkodó megölésében is részt vettek.
A nizárita állam központja Alamút erődjében volt, a csoport hatalmát azonban a tágabb régióra is kiterjesztette. Lambszar várát Kija Buzurg Ummid, egy Hasszan-I Szabbah által kinevezett kormányzó hódította meg, aki később az állam második vezetője lett. Kija Buzurg Ummid megerősíttette az erődöt, amely Perzsiában a mongol agresszióval szembeni utolsó védővonal tagja lett.
Az aszaszinok várai nem csupán védelmi funkciót láttak el, a vizsgálatok alapján központjaik anyagi gazdagsága is lenyűgöző volt. Kambiz Kabiri iráni régész a közelmúltban az erődnél folytatott feltárást, az ásatáson csillagóra-csempék töredékeire bukkantak – a csillagórák, azaz asztrolábiumok a csillagászati számításokat segítették. A szépen megmunkált, türkiz, világoskék, fehér és fekete tárgyak az iszlám periódus közepére datálhatóak.