Erdélyi leletek vezethetnek egy elveszett császár nyomára
Egy új vizsgálat alapján eredetiek lehetnek azok az ókori pénzek, amelyek az állítólagos Sponsianus képmását és nevét viselik.
Egy szakértői páros egy olyan érmegyűjteményt vizsgált, amelyet hosszú időn át hamisítványnak véltek – számol be a The Guardian. Tanulmányuk alapján a pénzek eredetiek, és a Római Birodalom egy elfeledett uralkodójának nyomára vezetnek.
A tárgyakon Sponsianus neve és képmása szerepel, akinek még létezését is kétségbe vonták a történészek. Egyes kutatók azt feltételezik, hogy a császár személye kitalált, és az érmék 18. századi hamisítványok. A mostani elemzés viszont azt mutatja, hogy a pénzek valóban az időszámítás szerinti 3. századból származnak. „Elég biztosak vagyunk benne, hogy hitelesek” – mondta Paul Pearson, a University College London földtudományi professzora és a csapat vezetője. A szakértő hozzátette, Sponsianus Dacia bányavidékét uralhatta egy olyan periódusban, amikor a birodalmat polgárháborúk sújtották, határait pedig folyamatos támadások érték.
Az érmék állítólag 1713-ban, Erdélyben kerültek elő. Több pénzérmén is ismert 3. századi római császárok portréja látható, négyen viszont Sponsianus szerepel, aki más forrásokból nem ismert. A 19. század közepétől egyre többen gondolták úgy, hogy az érintett leletek hamisítványok.
A tárgyakat jelenleg a glasgow-i The Hunterian múzeumban őrzik. Pearson az intézmény numizmatikusával, Jesper Ericssonnal kezdte el vizsgálni az érméket. A páros szerint már pusztán az aranyban mért értékük alapján nehéz elképzelni, hogy hamisítványok, a felületükön látható, a használatról árulkodó parányi sérülések pedig szintén valódiságra utalnak. A felszínükön detektált ásványok azt mutatják, hogy hosszú időn át voltak eltemetve, a szakértők szerint bizonyítékaik meggyőzőek.
A történészek tudják, hogy a 260-as évek belső konfliktusai során Dacia levált a birodalom központi részéről. Elképzelhető, hogy Sponsianus egy katonai vezető volt, aki a tartományban saját hatalmat épített ki. Felvette az imperator, azaz a legfelsőbb katonai vezető címét, amelyet gyakran császárnak fordítanak. Nem ő volt a római történelem első regionális császára, a 3. században a császári cím presztízse meglehetősen lecsökkent.