Mozaikokra bukkantak egy római kori villában
A lelőhelyen 2020-ban már feltártak egy kifejezetten jó állapotú mozaikot.
A Historic England örökségvédelmi szervezet és a Leicesteri Egyetem csapata mozaikokra bukkant a közép-angliai Rutland megyében – számol be a Heritage Daily. A lelőhelyen 2020-ban már feltártak egy hasonló alkotást, azon Achilles és Hector csatája látható. A mozaik egy római kori villa ebédlőjének padlóját boríthatta, és az időszámítás szerinti 3-4. századból, a római kor végéről származhat.
A geofizikai felmérések és további ásatások során kiderült, hogy a villához több melléképület is tartozott. 2022-ben egy a főépülettől 50 méterre egy nagy csarnokot fedeztek fel, ezt egy fapajta átalakításával hozhatták létre a 3-4. században. A kutatók úgy vélik, hogy a struktúra egyik felét mezőgazdasági és kézműves munkára, míg a másikat többek között fürdőzésre használták. Úgy tűnik, a padló alatt egy komplex fűtőrendszer volt, mely csatornái révén a falakba is kiterjedt. A tetőről lehulló vizet összegyűjthették, ezt használhatták a rendszerben.
A fővillában a csapat csiszolt márványtöredékeket, törött kőoszlopokat és festett vakolatdarabokat talált. Az étkezőbe vezető folyosókon mozaikokra utaló bizonyítékok kerültek elő, az egyik alkotás meglehetősen épen maradt fenn. Ezen geometriai minták láthatóak, és feltételezhetően egyidős a korábban feltárt mozaikkal.
A friss eredmények megerősítik, hogy a villa egy meglehetősen gazdag személyhez tartozott. Duncan Wilson, a Historic England igazgatója szerint a lelőhely kapcsán sok kérdés felmerül a római kori Britanniával kapcsolatban. Az elkövetkező években alaposan megvizsgálják a leleteket, és így remélhetőleg megkaphatják a válaszokat.