Tróodosz-hegység régi temploma
Cipruson a történelem nemcsak kettős kultúrát hozott magával − a szigeten, ahol görögök és törökök éltek −, hanem az 1100-as évek végén angolt és franciát is. Később megjelentek a genovaiak és velenceiek. Ezáltal keverednek a vallások. Jelen van az iszlám, a katolikus és a görög-katolikus szintúgy, ahogyan ez az építési stílusokban is megjelenik; keleti és gótikus.
A Tróodosz-hegység gyönyörű freskódíszes, boltíves, oszlopos templomokat rejt, mint a Kykkos-kolostor, amely gazdagon díszített mozaik freskókkal. Ezek a kolostori élet jeleneteit, valamint a kereszténység történetének eseményeit ábrázolják. Ciprus egyik leggazdagabb, legismertebb kolostora. A hercegek és vallási elöljárók mindig gondoskodtak a kolostorról. A szerzetesek az évszázadok alatt sok kincset és vallási relikviát gyűjtöttek össze a 11. század óta, ugyanis akkor alapította I. Aleksziosz Komnénosz bizánci császár 1318 méter magasságban.
A Kolostor már több mint ezeréves, de falai csupán kétszáz évesek, mivel négy tűzvészt és számos csatározást szenvedett el. Érdekesség, hogy − a többi ikonosztázzal ellentétben − a Szűzanya ikonja soha nem sérült meg, így nagy tisztelet övezi. Csodatévőnek tartják a 12. századból származó ikont. A középkorban ezüsttel vonták be. A mai napig úgy tartják, hogy aki ránéz, megvakul. Azóta csak különleges alkalmakkor veszik le a borítását. Volt, hogy Ciprust szárazság sújtotta, ezért a szerzetesek az oltárra helyezték, levéve róla a borítást, ám még ekkor sem nézhettek rá. Így imádkoztak a természeti csapás végéért.
A kolostor jelképe a méh; a szorgalom, kemény munka, éberség és a tisztaság szimbóluma. Immáron a világörökség része.
Írta és fényképezte: Kollár Edina (www.viewriter.hu)
Olvasószerkesztő: Lehotka Gábor