Törpenövésű férfi csontvázára bukkantak egy kolostornál
Úgy tűnik, az elhunytat a törpenövés két típusa is érintette.
Olyan középkori férfi maradványaira bukkantak egy lengyelországi kolostornál, akit a törpenövés két eltérő típusa is érinthette – számol be a Live Science. Az eredményeket még augusztusban ismertették egy tanulmányban. Rendkívül ritka állapotról van szó, hasonlót ősi csontvázakban még nem dokumentáltak.
A sír egy olyan temetőben feküdt, amely Łeknóban található. Łekno ma egy viszonylag kis település, a 11. században viszont egy korabeli mércével nagy, megerősített város volt, a 12. században ciszterciek is letelepedtek itt. Az apátság melletti temetőt a 16. századig használták.
A feltárások 1990-ben kezdődtek, összesen mintegy 400 személy maradványait találták meg, köztük az Ł3/66/90 jelű férfiét. A szénizotópos elemzés alapján az elhunyt a 11. században élt. Magdalena Matczak bioarcheológus szerint sírja a helyi erődítés falán volt, ami szokatlan a középkori Lengyelországban.
A lelet vizsgálata során Matczak és kollégái megállapították, hogy a férfi többszörös csontváz diszpláziában szenvedett – az öröklött állapot hathat a csontok, porcok, izmok, inak és szalagok formájára és fejlődésére. A szakértők úgy gondolják, hogy az elhunytat a törpenövés két formája is érintette. Az egyik az ahondroplázia, amely átlagos méretű felsőtesttel, viszonylag nagy fejjel és rövid végtagokkal jár. Emellett Léri-Weill-diszhondroszteózisban is szenvedhetett, ami többek között kihajló könyököket, és magas, ívelt szájpadlást okoz. Bár előbbi rendellenesség a törpenövés leggyakoribb változata, utóbbi igen ritka.
A szakértők következő célja az, hogy jobban megismerjék a férfi életét és halálát. Bár nyughelyében nem voltak tárgyak, sírja átlagosnak tekinthető. A középkori kolostorok a korszakhoz mérten igen befogadó helyek voltak.