Lenyűgöző faragványokat találtak egy őskori lelőhelyen
A 11 ezer éves ábrázolások a legkorábbi ismert narratív jelenetek lehetnek.
Egy új tanulmányban Eylem Özdoğan, az Isztambuli Egyetem régésze azt írja, a neolitikum idejéből származó narratív jeleneteket azonosított – számol be a Heritage Daily. Amennyiben a kutatónak igaza van, úgy a 11 ezer éves alkotások lehetnek a legkorábbi ilyen típusú ábrázolások.
A jeleneteket egy kőpadba vésték, amely a délkelet-törökországi Sayburçnál található. A felfedezés a 2021-ben megkezdődött feltárások során született. A padon két ábrázolás is látható, amelyeken emberek állatokkal vannak interakcióban: az egyiken egy férfi falloszát fogja, miközben mindkét oldalán leopárdok szerepelnek, míg a másikon egy guggoló férfi egy csörgőt ráz egy bika előtt.
Özdoğan szerint a figurák egy elbeszélést mutatnak be. A korszakban, az időszámítás előtti 9. évezredben a térség lakói felhagytak a vándorló, vadászó-gyűjtögető életmóddal, és áttértek a letelepülésre és mezőgazdaságra. A szakértő úgy véli, hogy a faragványok a korabeliek világáról árulkodnak.
Sayburçnál lakóépületeket és egy közösségi struktúrát is feltártak, utóbbi, kőpadokkal szegélyezett építmény a közösségi összejöveteleket és szertartásokat szolgálhatta. Özdoğan szerint a narratív jelenetek olyan történeti vagy mitikus karaktereket ábrázolnak, amelyek meghatározóak voltak a helyiek számára.