Ez az ókori festmény elképesztő részletességű
A művész olyan ügyesen dolgozott, hogy a kutatók be tudták azonosítani a megjelenített madárfajokat.
Egy friss tanulmányban a szerzők egy ókori egyiptomi mesterművet írnak le – számol be a Live Science. A 3300 éves festmény olyan valósághű és részletgazdag, hogy a kutatók be tudták azonosítani a képen lévő egyes madárfajokat. Az ábrák a publikációban tekinthetők meg.
Az alkotást nagyjából egy évszázada fedezték fel az amarnai palota falán. Bár a szakértők korábban is elemezték a festményt, a mostani publikáció az első, amelyben részletesen vizsgálják a megjelenített fajokat. Christopher Stimpson, az Oxfordi Egyetem Természettudományi Múzeumának tiszteletbeli munkatársa és Barry Kemp, a Cambridge-i Egyetem egyiptológusa szerint az állatok között sok a szirti galamb, a tarka halkapó és a barázdabillegető. Az elemzéshez a páros egy másolatot használt.
Az amarnai palota zöld termeként ismert szobát lenyűgöző, liliomokkal, papiruszsásokkal és madarakkal teli festmények díszítették. Az ábrák nyugtató hatásúak lehetettek, talán élő növények, zene és illatok is segítették a pihenést. A palotát Ehnaton építtette, aki nagyjából időszámítás előtt 1353 és 1336 között ült Egyiptom trónján. A fáraó Aton istenség köré szervezett vallási reformot, és új fővárost is alapított, az itteni palota zöld termét az 1920-as években tárták fel.
Mivel félő volt, hogy a felszínre kerülés miatt a képek sérülnek, másolatokat készítettek róluk. Utóbb megpróbáltak állományvédelmi intézkedéseket tenni, ám ezek balul sültek el, a festmények elszíneződtek. A korábban létrehozott másolatok sokat segítenek az ókori mestermű tanulmányozásában.