Szkíta kincseket fenyeget az ukrajnai háború

Sok lelet elpusztult, több műtárgyat pedig Oroszország területére szállítottak át.

Az ókori görögök által szkítáknak nevezett népek a kelet-európai sztyeppe egy jelentős részét dominálták az időszámítás előtti 8-3. században. Emlékeik egy jelentős része a mai Ukrajna területén maradt fenn, a szkíták többek között finoman megmunkált aranytárgyakat hagytak hátra.
Ezek közül több ukrajnai múzeumokban kötött ki. Sajnos a háború ezeket a műkincseket sem kíméli: sok leletet ki kellett menekíteni, többet pedig elloptak vagy elpusztítottak – számol be a The Guardian.
Szerhij Telizsenko, a kijevi Ukrán Régészeti Intézet munkatársa számított a veszteségekre, azok mértékét azonban megdöbbentőnek találta. Egyes múzeumoknak sikerült kimenekíteniük a háborús övezetből a szkíta kincseket, máshol, így egy harkivi intézményben viszont a dolgozóknak egész nap vigyázniuk kell a tárgyakra.
Akadnak ugyanakkor még szerencsétlenebbül járt helyszínek is, Rubizsne helytörténeti múzeuma például elpusztult, a gyűjtemény sorsa kérdéses. Idén tavasszal a mariupoli intézményt is bombatalálatok érték, a helyi szkíta leletek különösen fontosak. Áprilisban aztán az orosz erők számos műtárgyat elvittek innen.
Az ukrán hírszerzés szerint az ellopott tárgyak jelentős része a Krímre került, innen többet Oroszországba szállítottak tovább. Friederike Fless, a Német Régészeti Intézet munkatársa szerint hasonló volt a helyzet a második világháború után, amikor a Vörös Hadsereg Kelet-Németország, Ukrajna és más országok területén fosztogatott.
A problémát tovább súlyosbítja, hogy a harcoló felek sokszor régészeti lelőhelyeknél alakítanak ki védelmi állásokat. Ez felbecsülhetetlen károkat okoz a helyszíneknek.