Krokodilfejekre bukkantak egyiptomi sírokban
A krokodilok az ókori egyiptomiak számára rendkívül fontosak voltak.
Lengyel régészek a thébai metropolisznál dolgozva két ókori előkelő sírjában is krokodilfejekre bukkantak – számol be a Heritage Daily. A temető a várossal szemben, a Nílus nyugati partján terül el.
A Varsói Egyetem munkatársai el-Aszasszifnál, a Hatsepszut halotti templomához vezető töltés közelében végeztek ásatást. A szakértők 2013 óta vizsgálnak itt két nyughelyet, az egyik egy Heti nevű, a másik egy azonosítatlan személy számára készült. Heti II. Montuhotep (időszámítás előtt 2055-2002) idején töltött be fontos tisztséget, és a második elhunyt is előkelő volt, a fáraói udvarban szolgált.
A közelmúltban mindkét sírban szövetbe csomagolt krokodilkoponyát találtak. A kilenc lelet egyiket sem mumifikálták, és egyéb speciális kezelésen sem estek át.
A maradványok nílusi krokodiloktól származnak, a faj Afrika-szerte gyakori az édesvizekben. Sajnos a fejek töredékesen maradtak fenn, feltételezhetően Herbert Winlock, a Metropolitan Művészeti Múzeum egy évszázaddal korábbi feltárásai miatt. A korszakban a kutatók kevés figyelmet fordítottak az állati maradványokra.
Az ókori egyiptomiak számára a krokodil igen fontos állat volt, Szobeket is krokodilfejjel ábrázolták. Az istenség a víz és a Nílus ura volt, de alakját a fáraói hatalommal, a termékenységgel és a vitézséggel is összekapcsolták.