Bibliai kötődésű barlangra bukkantak
A hagyomány szerint az üregben egy homályos, keresztény történeti figurát temettek el.
Az Izraeli Régészeti Hatóság (IAA) által vezetett Júdea Királyainak Útja Projekt keretében egy temetkezési üregre bukkantak az izraeli Lakis erdőnél – számol be a Heritage Daily. A helyszín a Szalóme-barlang nevet viseli, és a keresztény hagyományokhoz köthető.
Az üreget a bizánci és a korai iszlám periódusban használták a zsidó temetkezési szokásoknak megfelelően. A barlangban temetkezési fülkéket és egy osszáriumot fedeztek fel, a későbbi korokban a helyszínt keresztény kápolnává alakították. Számos vésett keresztet és görög feliratot találtak, ezek Szalóméra utalnak, aki Jézus Krisztus egyik követője volt. Alakja röviden megjelenik a kanonikus evangéliumokban és az apokrif írásokban.
Szent Márk szerint a nő ott volt a keresztre feszítésnél, és a feltámadás után ő találta meg Jézus üres sírját. Egyes értelmezések más személyekkel is azonosítják őt, ezek a karakterek viszont a kánonban nem szerepelnek. A név meglehetősen gyakori volt a második templom korában, a keresztény hagyomány úgy tartja, hogy egy betlehemi bába is Szalóme volt, ő segítette világra Jézust.
Szalóme tehát egy homályos figura, az viszont biztos, hogy a most megtalált üregben eredetileg egy, a második templom idején élt, előkelő családból származó elhunytat temettek el. A Szalóme név talán az egyik helyi, zsidó síron szerepelt, utóbb erre épült fel a kultusz. Szalóme tisztelete később rengeteg keresztény zarándokot vonzott a környékre.