Álcázott napelemek történelmi helyszíneken
Környezetbarát áramellátás biztosítható a történelmi helyszíneken is egy új napelemes technológiának köszönhetően, Pompejiben már használják a módszert.
Mit tehet a Pompeji Régészeti Park vezetése, ha szeretné minél inkább környezetbaráttá tenni a helyszín áramellátását? Az ókori romokra nem szerelhetnek fel hétköznapi napelemtáblákat, mert ez a történelmi tájképet egy csapásra tönkre tenné. A park nemrégiben e fenntarthatósági átalakítás keretében birkákkal váltotta ki a fűnyírókat a területén.
Egy EU-s támogatású, a történelmi helyszínek környezetbarát megújulását segítő kampány segítségével egy olasz vállalkozás áthidaló megoldást szállít: olyan napelemeket gyárt, amelyeket például római tetőcserépnek álcázva fel lehet használni a régészeti lelőhely építményein is.
„Pont ugyanúgy néznek ki, mint a rómaiak terrakotta tetőcserepei” – mondta Gabriel Zuchtriegel, a régészeti park igazgatója „ám az általuk termelt energiával megvilágíthatjuk a freskókat. Pompeji ősi városának egyes részei tökéletes állapotban maradtak fenn. Mivel világításra mindenütt szükség van, dönthetünk: fogyaszthatunk a hálózati energiából villanypóznák és kábelek rengetegének kiépítésével, amelyek tönkre teszik a látképet, vagy eurómilliókat spórolhatunk és megőrizhetjük a táj szépségét.”
A vállalkozás, amely a különleges napelemeket előállítja, nemcsak tetőcserép, de szinte bármilyen építészeti felület küllemét képes leutánozni: fa, beton, kő vagy tégla. Emiatt nemcsak tetőkre, de falakra vagy talajra is kiépíthetőek. A napelemek speciális, alacsony molekulasűrűségű, újrahasznosítható polimer bevonata szabad szemmel átlátszatlan, ám természetesen átengedi a napfényt, amely a belül lévő napelemre jutva áramot termel.