Ókori település maradványaira találtak a sivatagban

Az 5000 éves, a mai Omán területén fekvő településre komoly szervezetség és tervezés volt jellemző.

Újabb szezonális feltárást végeztek az északkelet-ománi, sivatagos környezetű el-Gharjein nevű lelőhelyen – számol be az Oman News kormányzati híroldal. A vizsgálatok során egy nagyjából 5000 éves település maradványaira bukkantak. Az ásatást a Kábúsz Szultán Egyetem és az Örökségvédelmi és Turisztikai Minisztérium közösen folytatta Dr. Nasszer Said el-Dzsahvari, az egyetem munkatársának vezetésével.
A megtalált településre komoly szervezettség és tervezés volt jellemző, a lelőhelyen egy tornyot, több szobából álló házakat, egy tömegsírokat tartalmazó temetőt, illetve egyéb épületeket is felfedeztek. El-Gharjein struktúrái meglehetősen nagyok voltak, még egy 600 négyzetméteres épület is előkerült.
A kutatók úgy gondolják, hogy a település vallási jelentőséggel is bírt. Emellett földművelésre, pásztorkodásra, rézművelésre és cserekereskedelemre utaló bizonyítékokat is felfedeztek.
Omán történeti múltja igen gazdag, az ország területén rengeteg régészeti kincs található. Ezek felkutatása az utóbbi időkben különösen fontossá vált az állam számára, korábban például átfogó vizsgálat indult, hogy megismerjék a térség lelőhelyeit.