Kiderült, mi volt valójában a hatalmas mamuttemető
A mexikói lelőhelyen az évtizedek során számos mamut csontjait találták meg.
Szakértők egy csoportja arra jutott, hogy szezonális tábor lehetett az a mexikói lelőhely, ahol korábban több mamut maradványait tárták fel – számol be a Heritage Daily. A helyszín Mexikóváros közelében, Santa Isabel Ixtapannál fekszik. Az első csontokat 1954-ben fedezték fel, az elkövetkező évtizedekben pedig újabb leletek kerültek elő.
A közelmúltban egy másik mamutot is megtaláltak, melynek bordái között három kőeszköz volt, de egyéb, emberi aktivitásra utaló nyomokat is felfedeztek. Ezek voltak az első közvetlen bizonyítékok arra, hogy interakció volt a jégkori emberek és a régió pleisztocén megafaunája között.
Mexikóban korábban előkerültek már olyan leletek, amelyek lehetséges jégkori vadászatra utaltak, a Mexikói Antropológiai és Történeti Intézet (INAH) csapata ezért döntött úgy, hogy átfogó régészeti, georégészeti és őskörnyezeti vizsgálatokat kell lefolytatni Santa Isabel Ixtapannál. Patricia Pérez Martínez, a Mexikói Antropológiai és Történeti Iskola munkatársa és a csapat tagja szerint az új technikáknak köszönhetően átértékelhették a helyszínt.
Az eredmények azt sugallták, hogy a környéken, a Texcoco-tó partján mintegy 9000 éve egy szezonális tábor működött. Ez az első ilyen típusú lelőhely a Mexikói-medencében. Halcsontokat, illetve szén- és obszidiántöredékeket is felfedeztek, ami arra utal, hogy a korabeliek a tóból is gyűjtöttek táplálékot.
Mexikóban ősi szezonális táborokra az ország északi részén található hegyek barlangjaiban és sziklamenedékeiben szoktak bukkanni. A friss eredmények ezért is meglepőek és izgalmasak.