Több ezer éves áldozati gödröt találtak
A kínai lelőhelyen több száz tárgyat, köztük jáde leleteket fedeztek fel.
Az Anhui Tartományi Örökségvédelmi és Régészeti Intézet csapata egy áldozati veremre bukkant Lingcsiatannál – számol be a Heritage Daily. A lelőhely Anhui tartományban, a Jangce közelében fekszik. Lingcsiatant 1985-ben fedezték fel, miután egy helyi lakos sírt ásva kőből és jádéból készült tárgyakat talált. A későbbi feltárások kiderítették, hogy a területen egy 5800-5300 éves, az újkőkor idejéből származó település maradványai nyugszanak.
A korábbi ásatásokon többek között sírok, szorosan elhelyezkedő épületek, oltárok és kőkörök kerültek elő. A legutóbbi, 2021 októbere és 2022 áprilisa között zajló vizsgálatok során egy 327 négyzetméteres, a helyi temető közelében lévő területet tanulmányoztak. A régészek ekkor fedezték fel a 4 méter hosszú és 0,3 méter mély áldozati vermet.
A gödörben égetett téglák, kőeszközök és csontok voltak, a kutatók úgy vélik, hogy a korabeliek jádét égettek a helyszínen. A veremben ezek mellett 400 tárgyat, köztük gyöngyöket, karkötőket, fésűket és jáde leleteket is találtak. A legizgalmasabb felfedezés egy jáde ív, egy úgynevezett huang, valamint egy sárkányt formázó jáde tárgy.
Csang Csingguo, a csapat tagja szerint a Lingcsiatannál feltárt jáde változatossága és törékenysége kevés más lelőhelyen tapasztalható meg. A leletek a korabeliek kiemelkedő kézművességéről és gazdag szellemi világáról árulkodnak.